PolskaWkrótce we Wrocławiu otwarcie Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie

Wkrótce we Wrocławiu otwarcie Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie

Replika batyskafu, który w 1960 r. dotarł do najgłębszego miejsca na planecie, prezentacje nt. znaczenia wody w życiu człowieka czy historii inżynierii wodnej to cześć atrakcji Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie, które powstaje we wrocławskim MPWiK. Otwarcie w grudniu.

Wkrótce we Wrocławiu otwarcie Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Michał Dzierżak

Hydropolis to jedyne w Polsce centrum wiedzy w całości poświęcone wodzie. Obiekt powstaje w zabytkowym budynku wrocławskiego MPWiK, który został wybudowany w 1893 r.

- Chcemy by zlokalizowane w centrum Wrocławia Hydropolis stało się nową wizytówką miasta i regionu (…) Takiego miejsca brakowało nie tylko we Wrocławiu, ale również w kraju. Woda jako dobro jest niezbędna dla naszej planety i bez porównania ważniejsza niż złoto, diamenty i pieniądze tego świata, dlatego powinniśmy budować wiedzę na jej temat - powiedział Zdzisław Olejczyk, prezes wrocławskiego MPWiK.

Otwarcie obiektu zaplanowano na grudzień, jednak pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć Hydropolis w dniach 13-15 listopada.

W Hydropolis będą prezentowane w sumie 64 interaktywne instalacje poświęcone wodzie i jej znaczeniu w różnych aspektach. Zostały one umieszczone w ośmiu strefach tematycznych.

Zwiedzający centrum będą mogli m.in zobaczyć projekcję dotyczącą powstania Ziemi, zajrzeć do repliki batyskafu Trieste, który w 1960 r. dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, czy poznać bliżej faunę i florę oceanów.

Osobne strefy poświęcono znaczeniu wody dla życiu człowieka, historii inżynierii wodnej, a także współczesnym systemom zarządzania wodą.

Budowa Hydropolis kosztowała 59 mln zł, z czego 35 mln zł to koszt renowacji zabytkowego budynku, w którym znajduje się centrum. Inwestycję w całości zrealizowano ze środków własnych MPWiK.

Miejska spółka traktuję Hydropolis jako przedsięwzięcie biznesowe. - Musieliśmy przeprowadzić niezbędne prace remontowe w zabytkowym zbiorniku wody, który nie pełni już wcześniejszej funkcji, ale generuje koszty. Zdecydowaliśmy się na inwestycję, która tchnęła nowe życie w ten XIX-wieczny obiekt i jednocześnie pozwoliła realizować nasze cele statutowe i misję związaną z edukacją. Hydropolis będzie samo na siebie zarabiać. Biznesplan, któremu towarzyszyły szczegółowe analizy, zakłada zwrot z inwestycji w ciągu 10 lat, a niektóre ekspertyzy mówią nawet o okresie 6-letnim - powiedział prezes MPWiK.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)