Trwa ładowanie...

Wkrótce w Poznaniu: nowe muzea, rewolucja w centrum miasta i miejsce do grillowania nad Wartą

• Władze Poznania przedstawiły najbliższe plany dotyczące rewitalizacji miasta • Zmienić ma się całe ścisłe centrum - ulice Święty Marcin, Fredry, 27 grudnia i plac Wolności • W najbliższym czasie w Poznaniu powstaną dwa nowe muzea • Miasto chce też kontynuować działania nad Wartą
Share
Wkrótce w Poznaniu: nowe muzea, rewolucja w centrum miasta i miejsce do grillowania nad Wartą
Źródło: Studio ADS, Fot: wizualizacja
dsxc78w

W czwartek władze Poznania zaprezentowały swoje najbliższe plany w zakresie rewitalizacji miasta, zwłaszcza jego śródmieścia.

- Zajmiemy się licznymi projektami, które sprawią, że Poznań stanie się bardziej atrakcyjnym miastem - zapowiada wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który czuwa nad miejską rewitalizacją.

Jednym z sztandarowych działań zapowiadanych od dawna będzie generalny remont ścisłego centrum - ulic Święty Marcin, Fredry i 27 grudnia oraz placu Wolności, gdzie ma nastąpić ograniczenie ruchu samochodowego, a przestrzeń ma służyć przede wszystkim pieszym i rowerzystom. W 2016 r. Biuro koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta zajmie się całym procesem projektowym tego przedsięwzięcia. Pierwsze prace w terenie mają ruszyć z początkiem następnego roku.

dsxc78w

Ożywić centrum mają nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale też działania kulturalne i społeczne

- Na ulicy Święty Marcin organizować będziemy wiele warsztatów i wydarzeń kulturalnych, w których będą mogli uczestniczyć poznaniacy. Przy wsparciu Czasu Kultury urządzimy również klub społeczny. Będzie to miejsce na spotkania oraz wydarzenia kulturalne, integracyjne i edukacyjne dla lokalnej społeczności – wyjaśnia Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – Przy ul. Święty Marcin 49 pojawi się także podwórko społeczne. Stworzymy je we współpracy z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej. Mieszkańcy zyskają wiele miejsc, w których będą mogli spędzać swój czas – dodaje.

W Poznaniu w najbliższych latach pojawią się też dwa nowe muzea. Jedno z nich powstanie w byłej siedzibie Wydziału Historycznego przy ul. Święty Marcin. Chodzi o Muzeum Enigmy, które będzie propagować wiedzę o tym, że podczas II wojny światowej to poznańscy kryptolodzy jako pierwsi złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

- Chcemy, aby w tym miejscu był czas zarówno na zwiedzanie, jak i edukację oraz rozrywkę. Muzeum będzie przestrzenią, w której dominować będzie ciekawa opowieść – mówi Grzegorz Kamiński, zastępca dyrektora BKPiRM.

dsxc78w

Miasto chce też, aby w dawnej zajezdni przy ul. Madalińskiego, które już rok temu stało się centrum kulturalnym dla Wildy, znalazło się też Muzeum Komunikacji.

W 2016 r. kontynuowany ma być program udostępniania pustych lokali miejskich na Łazarzu na działalność kulturalno-społeczną. Tylko w minionym roku dzięki temu w dzielnicy powstała galeria fotografii Pix.House oraz Inkubator Kultury Pireus.

Poznaniaków lubiących latem wypoczywać nad Wartą za pewnością ucieszy informacja, że są zaplanowane kolejne działania mające uatrakcyjnić warciańskie nadbrzeże.

- Planujemy stworzenie miejsc do bezpiecznego grillowania, utworzenie pola biwakowego czy zakup pomostów pływających. O wielu pomysłach na Wartę opowiemy jednak niebawem – zapowiada Grzegorz Kamiński.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dsxc78w

Podziel się opinią

Share
dsxc78w
dsxc78w
Więcej tematów