Trwa ładowanie...
d34hvvj

Wkrótce otwarcie nowego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego

Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców przetestowany został nowy budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na korytarzach lada dzień pojawią się studenci – czy u nich też zda test?
Share
Wkrótce otwarcie nowego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego
Źródło: WP.PL, Fot: Robert Kulig
d34hvvj

Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego rośnie w oczach. W tym roku uda się go powiększyć o Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który został przeniesiony z ulicy Reymonta. Choć trwają jeszcze prace wykończeniowe, część dydaktyczna jest niemalże gotowa.

Pomysł postawienia nowego budynku wydziału pojawił się już 10 lat temu. W 2008 roku wydane zostało pozwolenie na budowę, a prace ruszyły już dwa lata później. Dziś już budynek jest praktycznie gotowy. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców przetestowało go blisko 3,5 tys. miłośników nauki. Jeszcze trwają prace wykończeniowe, dlatego studenci zaczną z budynku korzystać dopiero 27 października.

Do nowego budynku przy ulicy Łojasiewicza przeprowadzi się ok. 1,5 tys. studentów i doktorantów i ponad 300 nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych – łącznie ponad 1,8 tys. osób. To spora rewolucja. Zmieni się nie tylko miejsce nauki i pracy, ale także standard. Większa przestrzeń (budynek zajmuje 23,5 tys. metrów kwadratowych), nowoczesny sprzęt, nowa baza i sieć komputerowa.

d34hvvj

Na prawie tysiącu metrów kwadratowych znajduje się biblioteka - serce całego kampusu. Składają się na nią dwie czytelnie dla studentów i jedna dla pracowników. Są kabiny do pracy cichej. Lada dzień pojawią się ostatnie elementy niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania – sprzęt do samodzielnego wypożyczania książek i bramki.

Pracownie wydziału zostały wyposażone m.in. z środków unijnych (11,7 mln zł pochodziło z funduszy strukturalnych). Największa sala pomieści do 383 osób! Kampus niebawem powiększy się znów – tym razem o powstający tuż obok Wydział Chemii.

d34hvvj

Podziel się opinią

Share
d34hvvj
d34hvvj
Więcej tematów