Trwa ładowanie...
d1ur7d3
26-09-2003 13:25

Wizyta Kasjanowa w Chinach pod znakiem rurociągu

Kwestia rurociągu, którym rosyjska ropa miałaby popłynąć do Chin, zdominowała kilkudniową wizytę w Pekinie rosyjskiego premiera Michaiła Kasjanowa - pisze dziennik "Kommiersant".

d1ur7d3
d1ur7d3

"Kopie łamano wokół rurociągu Angarsk-Danqin. Rządowi chińskiemu, a jednocześnie również (rosyjskiemu koncernowi) Jukosowi dano do zrozumienia, że budowa rurociągu potrwa długo" - pisze gazeta.

Pod koniec maja Jukos i chiński koncern naftowo-gazowy CNPC zawarły wstępne porozumienie dotyczące wysokości przyszłych dostaw. Jukos zobowiązał się do dostarczania w ciągu 25 lat, począwszy od 2005 roku, od 20 do 30 mln ton ropy rocznie. Łączna suma kontraktu to 150 mld dolarów, z których - jak twierdził szef Jukosu Michaił Chodorkowski - 60 mld miało bezpośrednio zasilić rosyjski budżet.

Jednocześnie jednak w rosyjskich władzach trwała walka o to, jaką trasą powinien przebiegać rurociąg z Angarska - do Danqinu, jak tego chce Jukos, czy też do Nachodki nad Morzem Japońskim, jak domagała się tego część rządu i państwowy koncern transportujący ropę Transnieft.

Na rzecz opcji Angarsk-Danqin lobbowali Chińczycy, podczas gdy do zainwestowania głównie w projekt Angarsk-Nachodka przekonywał Rosjan premier Japonii Junichiro Koizumi, którego kraj też jest zainteresowany dostawami.

d1ur7d3

Rurociąg Angarsk-Nachodka to blisko 3,8 tys. km długości i przepustowość 50 mln ton rocznie, podczas gdy liczącym 2,4 tys. km rurociągiem Angarsk-Danqin mogłoby rocznie popłynąć do 30 mln ton ropy.

Tegoroczna strategia energetyczna rosyjskiego rządu łączy oba projekty i przewiduje budowę rurociągu Angarsk-Nachodka z nitką do Danqinu, w efekcie przedłużając spór.

Sprawie towarzyszą konflikty Jukosu z częścią otoczenia prezydenta Władimira Putina, protesty ekologów obawiających się katastrofy, gdyby w przebiegającym w pobliżu jeziora Bajkał rurociągu doszło do awarii, a także poważne obawy części rosyjskich przedstawicieli, czy posiadane złoża ropy wystarczą, by wypełnić obie nitki rurociągu.

Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której przewidywany termin rozpoczęcia dostaw - rok 2005 - jest coraz mniej realny.

d1ur7d3

"Gotowy projekt techniczno-ekonomiczny (rurociągu) pojawi się nie wcześniej niż w sierpniu 2004 roku. Budowa zajmie jeszcze dwa-trzy lata, tak że ropę z Rosji będzie można pompować do Chin nie wcześniej niż w 2007" - pisze "Kommiersant".

Tymczasem Chiny, których długoterminowa strategia rozwoju gospodarczego zakłada zwiększony popyt na ropę i gaz, wyrażają coraz większe zniecierpliwienie postawą Rosji.

"Fakt, że (premier Kasjanow) powstrzymał się od oczekiwanej aprobaty dla proponowanej trasy pokazuje, że dwustronne stosunki handlowe nadal poddane mogą być próbom, zanim przyniosą obfite plony" - komentuje dziennik "China Daily".

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj