Trwa ładowanie...

Witold Waszczykowski: zachowanie Rosji to "konfrontacja wobec całego NATO"

Zachowanie Rosji, "szantażujące Europę Środkową", jest "konfrontacją wobec całego NATO"; Sojusz powinien w odpowiedzi wzmocnić obecność wojskową w naszym regionie - mówi PAP szef MSZ Witold Waszczykowski przed czwartkową wizytą w Berlinie.

Share
Witold Waszczykowski: zachowanie Rosji to "konfrontacja wobec całego NATO"
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d1t9i2g

Waszczykowski udaje się do Berlina na zaproszenie szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera.

- Jest pewien dylemat, ponieważ Niemcy uważają, że wzmocnienie bezpieczeństwa Europy Środkowej mogłoby być zachowaniem konfrontacyjnym wobec Rosji. My nie możemy się zgodzić z takim podejściem do sprawy. Uważamy, że to rosyjskie zachowanie, grożące, szantażujące Europę Środkową, jest konfrontacją wobec całego NATO i Sojusz powinien odpowiedzieć na to zachowanie poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa naszego regionu, naszych państw, poprzez obecność wojskową tutaj. Możemy dyskutować oczywiście na temat charakteru tej obecności i myślę, że tutaj jest pole do rozmów z Niemcami - zaznacza Waszczykowski.

d1t9i2g

- Jest pole do rozmów na temat zachowania Rosji, bo wszyscy chcemy współpracować z Rosją, która jest olbrzymim rynkiem gospodarczym i dostarczycielem surowców, ale z drugiej strony zachowanie Rosji, która łamie prawo międzynarodowe, która atakuje już trzecie państwo w tej chwili - po Gruzji, Ukrainie prowadzi wojnę z Syrią - wymaga jakiejś refleksji, jak wymusić przestrzeganie prawa międzynarodowego i włączyć ponownie Rosję do współpracy międzynarodowej - dodał.

Waszczykowski ocenił też, że Polskę i Niemcy łączy ścisła współpraca naszych gospodarek. Zwraca jednak uwagę, że główne problemy, które trzeba poruszać z niemieckim partnerem to kwestie bezpieczeństwa naszej części Europy.

Steinmeier: spodziewam się trudnych rozmów

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że spodziewa się trudnych rozmów ze swoim polskim odpowiednikiem Witoldem Waszczykowskim. Steinmeier odniósł się do planowanych rozmów podczas spotkania ze studentami w środę wieczorem na Uniwersytecie w Rostocku.

Jak pisze agencja dpa, niemiecki polityk ostrzegł przed zbyt dużymi oczekiwaniami związanymi ze spotkaniem. Po zmianie władzy w Polsce relacje niemiecko-polskie nie stały się łatwiejsze - tłumaczył Steinmeier.

d1t9i2g

Należy zaczekać z oceną, czy w kwestii przyjęcia uchodźców, bądź w innych trudnych sprawach możliwe jest zbliżenie (stanowisk) - powiedział niemiecki minister, cytowany przez dpa. - Nie mogę tego jeszcze powiedzieć. Sprawą otwartą jest także to, czy te trudne rozmowy będą prowadzone w taki sposób, aby znaleźć rozwiązanie i zbliżyć się - dodał.

Dpa pisze, że premier Beata Szydło sprzeciwia się polityce migracyjnej Niemiec. Jak zaznacza niemiecka agencja, szefowa rządu oceniła, że deklaracja poprzedniego rządu o przyjęciu ok. 7 tys. uchodźców nie była dobrą decyzją. Dpa przytacza ponadto opinię Waszczykowskiego z wywiadu dla "Gazety Wyborczej", że należy zweryfikować decyzję UE o podziale imigrantów pomiędzy kraje Unii.

Pierwszą wizytę zagraniczną Witold Waszczykowski złożył w środę - w Szwecji i Finlandii. Zapowiada, że w przyszłym tygodniu odwiedzi Brukselę, gdzie spotka się m.in. z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

d1t9i2g

Podziel się opinią

Share
d1t9i2g
d1t9i2g
Więcej tematów