Witold Waszczykowski: ukrywanie wraku przekonuje do winy
- Co kilka, kilkanaście dni apelujemy o zwrot wraku. Czasami spotkaliśmy się z obcesowymi odpowiedziami rzeczniczki rosyjskiego MSZ – powiedział Witold Waszczykowski. Według ministra spraw zagranicznych przypominanie Rosjanom kwestii wraku jest polskim obowiązkiem.
06.04.2017 | aktual.: 06.04.2017 09:46
Szef MSZ, w ramach działań przypominających o wraku wymienił rozmowy z sojusznikami. - Zwracaliśmy się o pomoc w sprawie odzyskania wraków do naszych sojuszników, do NATO, do USA. Już w 2015 roku zwracałem się w tej sprawie do Johna Kerry’ego – powiedział w „Salonie Politycznym Trójki”.
Dodał też, że polska ambasada w Moskwie wysyłała oficjalne noty dyplomatyczne do strony rosyjskiej. Zrobiono to po słowach prezydenta Putina, który na konferencji prasowej powiedział, że piloci mieli jasne polecenie lądowania w Smoleńsku.
Witold Waszczykowski zapowiadał jakie kroki podejmie Polska w sprawie odzyskania wraku samolotu. W sprawę zaangażowano międzynarodową kancelarię prawną oraz w planach jest pozew przeciwko Rosji do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Jednak szef MSZ zaznaczył, że jest to skomplikowana procedura i trzeba rozważyć wszystkie alternatywy.
Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że przypominanie stronie rosyjskiej o zwrocie wraku jest polskim obowiązkiem. – Im dłużej ukrywacie wrak, im dłużej ukrywacie czarne skrzynki, tym bardziej uświadamiacie Polakom, że jesteście współwinni tej katastrofy – stwierdził Witold Waszczykowski.
Witold Waszczykowski: polskie interesy uwzględnione przez UE
Minister Spraw Zagranicznych mówił też o działaniach Unii Europejskiej w sprawie Brexitu. Zaznaczył, że na razie w Unii trwa tworzenie strategii negocjacyjnej i tworzenie instrukcji dla zespołu, który będzie prowadzić rozmowy z Brytyjczykami. Według niego, rozmowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE mogą przebiegać podobnie jak negocjacje akcesyjne, czyli zostaną podzielone na rozdziały, które będą osobno negocjowane.
Witold Waszczykowski zaznaczył, że wstępne założenia negocjacji są korzystne dla Polski. Przypomniał, że Polsce i kilku innym państwom w Unii Europejskiej zależy na możliwości pozostania w Wielkiej Brytanii swoich obywateli na dotychczasowych zasadach.
Źródło: Polskie Radio