Trwa ładowanie...
d2fh7cd

Witold Waszczykowski tłumaczy się ze swoich słów o "fałszerstwie" ws. Donalda Tuska

Szef MSZ idzie w zaparte w sprawie wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. - Są wypowiedzi naukowców, znawców prawa europejskiego, którzy twierdzą, że można by wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej zakwestionować (...) Są więc takie ekspertyzy, one funkcjonują. Naukowcy przekonują nas, że ten wybór był niewłaściwy - mówił na konferencji prasowej. Podkreślił jednak, że nie ma żadnych politycznych decyzji w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(PAP)
d2fh7cd

Wypowiedź Waszczykowskiego to kontynuacja porannej, kiedy na antenie TVN24 stwierdził, że MSZ ma ekspertyzy, że Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa RE w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego.

*Zobacz również: *
#dzieńdobryWP Ryszard Czarnecki: nie znam dokumentów, które zna Waszczykowski

Do sprawy odniósł się po południu, twierdząc, że w TVN24 nawiązywał do wypowiedzi w tygodniku "Do Rzeczy" prof. Jacka Czaputowicza, który - jak podkreślił - odnosił się do jednego z artykułów Traktatu o funkcjonowaniu UE, zgodnie z którym, gdyby go zastosowano, to wybór powinien wyglądać inaczej.

d2fh7cd

Kontynuował jednak podobny ton wypowiedzi. - Faktycznie, jeśli się spojrzy na decyzję Rady Europejskiej, to takie formalne głosowanie się nie odbyło. Dlatego, że prezydencja maltańska, po pierwsze, nie dopuściła kandydata polskiego, który był formalnie zgłoszony (Jacka Saryusz-Wolskiego) i zastosowano tutaj odmienną procedurę. (Prezydencja) uznała, że dopuszczenie kandydata polskiego może nastąpić tylko w drodze konsensu, a dopuściła innego, który nie został dopuszczony poprzez konsens, a próbowano zastosować większościowe głosowanie - tłumaczył szef MSZ.

Jak podkreślił Waszczykowski, takiego głosowania też nie było. - Zapytano, kto jest przeciw tej kandydaturze i oczywiście zgłosiła się pani premier. Natomiast już dalszych pytań, dalszej procedury głosowania nie zastosowano (...) Czyli nie zapytano, kto jest za i kto się wstrzymał od głosu - dodał.

- Stąd też tłumaczenie często przez opozycję, że Polska została przegłosowana 27:1 jest niewłaściwe, bo tak naprawdę takie głosowanie się nie odbyło. Więc do tego się odnosiłem, iż mamy zastrzeżenia do tej procedury - zaznaczył Waszczykowski.

Mówiąc o podjęciu kolejnych kroków ws. Tuska, złagodził jednak ton. - Uważamy, że rzeczywiście kwestia Tuska jest kwestią z politycznego punktu widzenia Polski drugo, czy trzeciorzędną - podkreślił, po czym dodał: - Należy walczyć o swoje prawa, o swoje stanowisko w UE.

d2fh7cd

Podziel się opinią

Share

d2fh7cd

d2fh7cd
Więcej tematów