Trwa ładowanie...
d4ef8l0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Witold Waszczykowski: polskim członkom Komisji Weneckiej kończą się kadencje

• Hanna Suchocka i Krzysztof Drzewicki kończą działalność w Komisji Weneckiej
• Szef MSZ: nie zostali odwołani, tylko z końcem kwietnia kończą się ich kadencje
• Nowymi reprezentantami Polski mają być prof. Bogusław Banaszak i prof. Mariusz Muszyński
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji Weneckiej Hanna Suchocka podczas obrad w Scuola Grande di San Giovanni Evangelista
Pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji Weneckiej Hanna Suchocka podczas obrad w Scuola Grande di San Giovanni Evangelista (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d4ef8l0

Informację o odwołaniu profesorów Suchockiej i Drzewickiego z Komisji Weneckiej podali prof. Roman Wieruszewski i konstytucjonalista prof. Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że Suchocka i Drzewicki nie zostali odwołani, tylko skończyły im się kadencje. - Te kadencje kończą się z końcem tego miesiąca - mówił minister w radiowej Trójce. Jak przypomniał, zgodnie z obowiązującymi w Komisji zasadami, członkowie KW nie mogą orzekać w sprawie własnych krajów.

Nowymi reprezentantami Polski w KW mają być prof. Bogusław Banaszak (jeden z autorów opinii, że Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzekać z pominięciem ustawy o TK) i prof. Mariusz Muszyński, który został w tej kadencji wybrany na sędziego TK, ale prezes Trybunału Andrzej Rzepliński nie dopuszcza go do orzekania.

d4ef8l0

Według Waszczykowskiego nie ma powodów, aby czynniki europejskie przyjmowały rezolucję na temat Polski. - Uważam, że przyjęliśmy raport i opinię Komisji Weneckiej i przekazaliśmy sprawę do parlamentu. Marszałek Sejmu powołał komisję ekspercką, która zbada jak wdrożyć zalecenia. Trzeba dać czas politycznemu dialogowi. To nie jest do rozwiązania na drodze prawnej - ocenił.

Pytany, czy UE może wprowadzić wizy dla obywateli USA, Waszczykowski przyznał, że "jest taki pomysł, ale wydaje się, że mało realny". - On może dotknąć wielu Amerykanów polskiego pochodzenia. Nie chcielibyśmy, aby mieli oni problemy z wjazdem do Polski - powiedział.

d4ef8l0

Podziel się opinią

Share

d4ef8l0

d4ef8l0
Więcej tematów