Trwa ładowanie...
d3id1lc

Witold Waszczykowski o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego: nie interesuje mnie to, kto popiera. To jest nasz kandydat

Nie wiem. Nie kolekcjonujemy tego. I nie interesuje mnie to, kto popiera. Mnie interesuje to, że jest to nasz kandydat i jest w grze. Jest jedynym kandydatem Polski w tej chwili w grze o stanowisko szefa Rady Europejskiej. Nie ma innego kandydata polskiego - stwierdził szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski pytany, ile państw popiera obecnie kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej.
Share
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d3id1lc

- Cały czas się dzieje. W sobotę przedstawiliśmy oficjalną notą dyplomatyczną do prezydencji maltańskiej oficjalną kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego, jako przedstawiciela polskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej. No i działamy - powiedział minister dziennikarzom w Brukseli, pytany, czy zabiega o poparcie dla tej kandydatury.

W niedzielę wieczorem minister spotkał się z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu. Jak zastrzegł, o nominacji przewodniczącego Rady Europejskiej decydują nie ministrowie, a szefowie państw i rządów. - Ta sprawa została przyjęta do wiadomości. Nie była kwestionowana - powiedział Waszczykowski.

Zgodnie z aktualnym planem decyzję w sprawie przedłużenia mandatu obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - albo nominacji nowego - szefowie państw i rządów UE mają podjąć w czwartek na szczycie w Brukseli. Według Waszczykowskiego kandydatura Saryusz-Wolskiego musi być brana pod uwagę. - Natomiast decydować o tym będzie Rada Europejska, być może już w czwartek, a jeśli nie, no to być może ta sprawa będzie odłożona na następne dni - powiedział Waszczykowski przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE.

d3id1lc

Waszczykowski zostanie w Brukseli także na wtorek, na spotkanie ministrów ds. europejskich, przygotowujące szczyt UE. Jak poinformował, na tym spotkaniu również będzie gotowy dyskutować o kandydaturze polskich władz na szefa Rady Europejskiej.

Według niego na razie nie jest jasne, czy Saryusz-Wolski jako oficjalny kandydat na szefa RE zostanie zaproszony na czwartkowy szczyt UE.

- Natomiast, czy Saryusz-Wolski będzie zaproszony na Radę Europejską? Tego nie wiem, jaki będzie scenariusz. Być może Rada Europejska będzie chciała przesłuchać kandydata, ale to zależy od sytuacji w czwartek - powiedział szef MSZ.

Zgodnie z unijnym traktatem Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego większością kwalifikowaną na okres dwóch i pół roku; mandat przewodniczącego jest jednokrotnie odnawialny. Tusk pełni tę funkcję od grudnia 2014 roku. Jego pierwsza kadencja wygasa z końcem maja. W lutym zadeklarował, że jest gotów pozostać na tym stanowisku przez kolejną kadencję.

Z Brukseli Anna Widzyk

d3id1lc

Podziel się opinią

Share
d3id1lc
d3id1lc
Więcej tematów