Witold Waszczykowski: nie wykluczamy poparcia dla Tuska na drugą kadencję w RE
2,5-letnia kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska kończy się w maju. - Jeśli będzie zabiegał o kolejną, to powinien przedstawić swoje osiągnięcia i plany na przyszłość. Wtedy być może uzyska nasze poparcie - mówił w Polskim Radiu 24 szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.
Minister spraw zagranicznych przypomniał, że polski rząd wykazał "wiele serdeczności" wobec Tuska, w tym podczas jego ostatniej wizyty w Polsce i spotkania z premier Beatą Szydło. - Oczekujemy większego wsparcia ze strony Tuska. Przedstawiciel Polski, który zajmuje tak wysokie stanowisko w Europie, powinien dbać o interesy naszego kraju, informować nas o ważnych problemach i promować Polaków w instytucjach europejskich - powiedział Witold Waszczykowski. Gość Polskiego Radia 24 zauważył jednak, że do tej pory stanowisko samego Donalda Tuska ws. kandydowania na drugą kadencję nie jest jednoznaczne. - Nie wiadomo, czy będzie kandydował - stwierdził szef MSZ.
Kaczyński: to człowiek, który może stanąć w obliczu zarzutów karnych
27 grudnia Jarosław Kaczyński, prezes PiS w rozmowie z tygodnikiem „wSieci” zapowiedział, że Donald Tusk nie otrzyma poparcia polskiego rządu w wyborach na przewodniczącego Rady Europejskiej. „To człowiek, który wedle mojej wiedzy może stanąć w obliczu zarzutów karnych i wedle mojej wiedzy nie chodzi tylko o Smoleńsk” – powiedział Kaczyński. Następnie dodał, że nie obawia się powrotu byłego premiera do polskiej polityki, ponieważ jego zdaniem, powrót Tuska byłby powrotem przegranego, a nie zwycięzcy.
Waszczykowski spotka się z Kissingerem
W poniedziałek Witold Waszczykowski udaje się do Nowego Jorku. Ma spotkać się m.in. z nieoficjalnym doradcą prezydenta Donalda Trumpa - Henrym Kissingerem oraz z doradcą ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu Thomasem Bossertem. - Wokół Donalda Trumpa są doradcy, którzy postrzegają rzeczywistość podobnie jak my. Zdają sobie sprawę, jakim zagrożeniem jest Rosja. Tymi kwestiami chciałbym się podzielić. Przede wszystkim naszymi ocenami, aby zaistniały w najbliższym otoczeniu prezydenta-elekta - stwierdził Waszczykowski.
W Nowym Jorku Waszczykowski będzie również lobbował na rzecz Polski, jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Minister powiedział, że chce zaproponować taką narrację, że Polska nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale państwem, które przyczynia się do bezpieczeństwa. - Pokażę historię udziału naszych wojsk w operacjach pokojowych, naszych negocjatorów i prawników międzynarodowych, jak na przykład Rafał Lemkin, który zdefiniował ludobójstwo - mówił szef MSZ.