Trwa ładowanie...
30-05-2016 08:53

Witold Waszczykowski: mam nadzieję, że procedura wobec Polski zostanie wstrzymana

• Szef MSZ: Komisja Europejska nie ma prawa do osądzania
• Dodał, że nie ma podstaw do wszczęcia procedury karania Polski
• Ocenił, że "Rosja dąży do przerysowania architektury bezpieczeństwa w Europie"
• Waszczykowski nie wykluczył, że sprawa wraku tupolewa stanie się podstawą zaskarżenia Rosji przed instytucjami międzynarodowymi

d192r4s
d192r4s

- Trzeba prowadzić rozmowy dyplomatyczne na temat praworządności tej procedury, według której chce się sprawdzać praworządność krajów członkowskich. Do stanowczego osądzania państwa członkowskiego KE nie ma prawa. Ma prawo sugerować i radzić - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

- Mamy nadzieje, że w Komisji Europejskiej dojdzie do refleksji i procedura wobec Polski zostanie wstrzymana. KE ma świadomość, jak daleko Polska może ustąpić i jak daleko może pójść na kompromis. Nie ma podstaw do wszczęcia procedury karania Polski - mówił Waszczykowski.

Odniósł się również do propozycji rozwiązania sporu ws. Trybunału Konstytucyjnego poprzez zaprzysiężenie trzech sędziów, jeżeli prezes TK Rzepliński pozwoli orzekać trzem sędziom wybranym przez PiS.

- Są różne możliwości rozwiązania tego problemu, między innymi taki jak został ujawniony w mediach. Taką propozycję można rozważyć - stwierdził szef MSZ.

d192r4s

Odpowiedź na działania Rosji

- Obecność NATO i tarcza antyrakietowa są odpowiedzią na agresywne zachowania Rosji. To Rosja zmienia charakter stosunków międzynarodowych. Rosja dąży do przerysowania architektury bezpieczeństwa w Europie - powiedział Waszczykowski.

- Obecność NATO ma charakter obronny i defensywny, ma być symbolem determinacji NATO do obrony tego terytorium, ma mieć charakter odstraszający - mówił gość TVN24.

Szef MSZ poinformował też, że kolejny raz polskie władze pytały Rosję o wrak tupolewa. - W tej chwili zastanawiamy się, czy nie zaskarżyć tej sprawy do instytucji międzynarodowych - wyjaśnił.

d192r4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d192r4s
Więcej tematów