Trwa ładowanie...

Wisła. Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Jest decyzja władz. Nowe informacje

Wisła. Awaria kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Premier chce budować alternatywny rurociąg. Odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Wojsko rozpoczyna rekonesans.

Wisła. Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Jest decyzja władz. Nowe informacjeŹródło: East News
d1eslba
d1eslba

Wisła. Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Problem z odpływem ścieków może potrwać dłużej niż kilka dni - przyznał w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W piątek rano odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w kancelarii premiera z udziałem Rafała Trzaskowskiego.

Podjęto decyzję o budowie mostu pontonowego i alternatywnego rurociągu, którym ścieki będą transportowane do oczyszczalni "Czajka". Instytucją koordynującą będą Wody Polskie.

- Przedstawiliśmy władzom Warszawy propozycję pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu. Bardzo się cieszymy, że władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu tej pomocy - mówił minister kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Premier zdecydował, by projekt ten był podjęty niezwłocznie. Wszystkie prace zostaną zrealizowane z rezerwy ogólnej. Trzeba się skupić również na tym, by nie tworzyć zagrożenia dla mieszkańców oraz dla rzeki - powiedział.

- Powstaje zespół roboczy, którego szefem zostaje Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich - mówił Dworczyk. Dodał, że budowa samej przeprawy pontonowej to 6-8 godzin, ale najwięcej czasu zajmie zwiezienie elementów do budowy. O godzinie 11 wojsko ma rozpocząć rekonesans w miejscu budowy.

d1eslba

Dworczyk tłumaczył, że "rozwiązanie z zapasowym rurociągiem pozwoli na bezpieczny transport nieczystości do oczyszczalni Czajka przez wiele tygodni, ponieważ tyle może zająć proces naprawczy".

Awaria na Wiśle. Trzaskowski komentuje i wyjaśnia metody działania

- Bardzo się cieszę, że współpraca zeszła na poziom techniczny a nie polityczny. Zaczynamy współpracować z rządem - mówił po spotkaniu Rafał Trzaskowski. Ruch na rzece zostaje wstrzymany.

- Mamy swoją własną koncepcję, polegającą na tym, że będziemy te ścieki ozonować - mówił Trzaskowski. Mówił o koncepcji mostu pontonowego, ale przyznał, że nie wiadomo, czy ten most wytrzyma obciążenie i to jest jeszcze przedmiotem badań. Wyjaśnił, że obie rzeczy będą działy się równolegle.

- Cieszę się, że wszyscy uznali, że trzeba najpierw rozwiązać problem, a potem uprawiać politykę - mówił.

d1eslba

Powiedział, że wszyscy eksperci spotykają się niedługo w miejscu awarii.

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Badania wody

Rano minister środowiska Henryk Kowalczyk w "Sygnałach dnia” radiowej Jedynki powiedział, że są pierwsze wyniki badań wody w Wiśle.

- Straty środowiskowe będą ogromne. Badania, które robi Inspekcja Ochrony Środowiska, pokazują, że ilość azotanów jest 20 razy większa po spływie ścieków i wymieszaniu ścieków z wodą w stosunku do wody przed spływem - stwierdził. - To powoduje wiązanie tlenu, wobec tego tlenu w wodzie zaczyna brakować i z tego powodu zamiera życie - dodał.

d1eslba

Ilość azotanu amonowego po awarii kolektorów warszawskiej oczyszczalni ścieków zwiększyła się 43 razy.

Źródło: East News

O pomyśle budowy przez wojsko mostu pontonowego, przez który przejdzie rurociąg z lewego na prawy brzeg Wisły, poinformował w czwartek późnym wieczorem minister obrony narodowej. W Kancelarii Premiera obradował wówczas sztab kryzysowy w związku ze skażeniem wody w Wiśle.

- Wojsko Polskie jest gotowe do wybudowania tej inwestycji. Wsparcie będzie także ze strony wojsk chemicznych. Jesteśmy także gotowi na sytuację w Płocku - zapewnimy bezpieczeństwo mieszkańcom miasta - dodał Mariusz Błaszczak.

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"

Każdej sekundy do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków z uszkodzonej instalacji warszawskiej oczyszczalni "Czajka”. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Wówczas uruchomiono kolektor zapasowy. Jednak w środę on także uległ awarii. Od tego momentu ścieki są wtłaczane prosto do Wisły.

d1eslba

Inspekcja Ochrony Środowiska zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez MPWiK w Warszawie "w związku z ponad dobowym opóźnieniem poinformowania służb o wystąpieniu poważnej awarii i zagrożeniu zanieczyszczeniami komunalnymi z Warszawy" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak tłumaczył jeszcze w środę prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski rurociąg przesyłowy w oczyszczalni "Czajka" zepsuł się we wtorek. Wówczas zadziałał zapasowy kolektor. Gdy zepsuł się drugi rurociąg, w środę rano doszło do zrzutu ścieków do Wisły. "Wtedy niezwłocznie powiadomiono służby i opinię publiczną" - napisał wieczorem Trzaskowski na Twitterze.

Paweł Ciećko - Główny Inspektor Ochrony Środowiska - powiedział w TVN24, że bardzo żałuje, że informacja o awarii dotarła do niego z tak dużym opóźnieniem. Gdyby dostał informacje wcześniej, można by wcześniej poinformować odpowiednie jednostki i np. wędkarzy, uruchomić mechanizmy kontroli wody.

Źródło: East News

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: "To nie idioci, to grupa łajdaków”. Były szef MSW ostro o aferze w Ministerstwie Sprawiedliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1eslba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eslba
Więcej tematów