Trwa ładowanie...
dwa9vwe

Wisła. Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Jest decyzja władz. Nowe informacje

Wisła. Awaria kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Premier chce budować alternatywny rurociąg. Odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Wojsko rozpoczyna rekonesans.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wisła. Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"
Wisła. Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka" (East News)
dwa9vwe

Wisła. Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Problem z odpływem ścieków może potrwać dłużej niż kilka dni - przyznał w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W piątek rano odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w kancelarii premiera z udziałem Rafała Trzaskowskiego.

Podjęto decyzję o budowie mostu pontonowego i alternatywnego rurociągu, którym ścieki będą transportowane do oczyszczalni "Czajka". Instytucją koordynującą będą Wody Polskie.

- Przedstawiliśmy władzom Warszawy propozycję pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu. Bardzo się cieszymy, że władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu tej pomocy - mówił minister kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Premier zdecydował, by projekt ten był podjęty niezwłocznie. Wszystkie prace zostaną zrealizowane z rezerwy ogólnej. Trzeba się skupić również na tym, by nie tworzyć zagrożenia dla mieszkańców oraz dla rzeki - powiedział.

dwa9vwe

- Powstaje zespół roboczy, którego szefem zostaje Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich - mówił Dworczyk. Dodał, że budowa samej przeprawy pontonowej to 6-8 godzin, ale najwięcej czasu zajmie zwiezienie elementów do budowy. O godzinie 11 wojsko ma rozpocząć rekonesans w miejscu budowy.

Dworczyk tłumaczył, że "rozwiązanie z zapasowym rurociągiem pozwoli na bezpieczny transport nieczystości do oczyszczalni Czajka przez wiele tygodni, ponieważ tyle może zająć proces naprawczy".

Awaria na Wiśle. Trzaskowski komentuje i wyjaśnia metody działania

- Bardzo się cieszę, że współpraca zeszła na poziom techniczny a nie polityczny. Zaczynamy współpracować z rządem - mówił po spotkaniu Rafał Trzaskowski. Ruch na rzece zostaje wstrzymany.

- Mamy swoją własną koncepcję, polegającą na tym, że będziemy te ścieki ozonować - mówił Trzaskowski. Mówił o koncepcji mostu pontonowego, ale przyznał, że nie wiadomo, czy ten most wytrzyma obciążenie i to jest jeszcze przedmiotem badań. Wyjaśnił, że obie rzeczy będą działy się równolegle.

dwa9vwe

- Cieszę się, że wszyscy uznali, że trzeba najpierw rozwiązać problem, a potem uprawiać politykę - mówił.

Powiedział, że wszyscy eksperci spotykają się niedługo w miejscu awarii.

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Badania wody

Rano minister środowiska Henryk Kowalczyk w "Sygnałach dnia” radiowej Jedynki powiedział, że są pierwsze wyniki badań wody w Wiśle.

dwa9vwe

- Straty środowiskowe będą ogromne. Badania, które robi Inspekcja Ochrony Środowiska, pokazują, że ilość azotanów jest 20 razy większa po spływie ścieków i wymieszaniu ścieków z wodą w stosunku do wody przed spływem - stwierdził. - To powoduje wiązanie tlenu, wobec tego tlenu w wodzie zaczyna brakować i z tego powodu zamiera życie - dodał.

Ilość azotanu amonowego po awarii kolektorów warszawskiej oczyszczalni ścieków zwiększyła się 43 razy.

Awaria w Warszawie. Ścieki płyną do Wisły

Źródło: East News

O pomyśle budowy przez wojsko mostu pontonowego, przez który przejdzie rurociąg z lewego na prawy brzeg Wisły, poinformował w czwartek późnym wieczorem minister obrony narodowej. W Kancelarii Premiera obradował wówczas sztab kryzysowy w związku ze skażeniem wody w Wiśle.

dwa9vwe

- Wojsko Polskie jest gotowe do wybudowania tej inwestycji. Wsparcie będzie także ze strony wojsk chemicznych. Jesteśmy także gotowi na sytuację w Płocku - zapewnimy bezpieczeństwo mieszkańcom miasta - dodał Mariusz Błaszczak.

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"

Każdej sekundy do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków z uszkodzonej instalacji warszawskiej oczyszczalni "Czajka”. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Wówczas uruchomiono kolektor zapasowy. Jednak w środę on także uległ awarii. Od tego momentu ścieki są wtłaczane prosto do Wisły.

dwa9vwe

Inspekcja Ochrony Środowiska zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez MPWiK w Warszawie "w związku z ponad dobowym opóźnieniem poinformowania służb o wystąpieniu poważnej awarii i zagrożeniu zanieczyszczeniami komunalnymi z Warszawy" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak tłumaczył jeszcze w środę prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski rurociąg przesyłowy w oczyszczalni "Czajka" zepsuł się we wtorek. Wówczas zadziałał zapasowy kolektor. Gdy zepsuł się drugi rurociąg, w środę rano doszło do zrzutu ścieków do Wisły. "Wtedy niezwłocznie powiadomiono służby i opinię publiczną" - napisał wieczorem Trzaskowski na Twitterze.

Paweł Ciećko - Główny Inspektor Ochrony Środowiska - powiedział w TVN24, że bardzo żałuje, że informacja o awarii dotarła do niego z tak dużym opóźnieniem. Gdyby dostał informacje wcześniej, można by wcześniej poinformować odpowiednie jednostki i np. wędkarzy, uruchomić mechanizmy kontroli wody.

Źródło: East News
dwa9vwe

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: "To nie idioci, to grupa łajdaków”. Były szef MSW ostro o aferze w Ministerstwie Sprawiedliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwa9vwe

Podziel się opinią

Share
dwa9vwe
dwa9vwe
Więcej tematów