Wirus Ebola może przenosić się między gatunkami bez bezpośredniego kontaktu
Najgroźniejsza postać afrykańskiego wirusa Ebola może przenosić się między gatunkami i to bez bezpośredniego kontaktu. O niepokojących wynikach badań poinformowali naukowcy z Kanady.
Wirus wywołuje śmiertelną chorobę. Po zarażeniu w ciągu dwóch tygodni średnio ponad połowa zakażonych umiera. Najgroźniejszy szczep to Ebola-Zair. Tu śmiertelność wynosi 87%. Właśnie ten wirus - uważają naukowcy - może przenosić się drogą kropelkową i nie jest konieczny bezpośredni kontakt między chorym a zdrowym organizmem.
Podczas eksperymentu chore świnie umieszczono w jednym pomieszczeniu ze zdrowymi małpami. Obie grupy były oddzielone drutem i nie miały bezpośredniej styczności. Po ośmiu dniach niektóre małpy miały objawy choroby.
Badacze uspokajają, że wirus nie przenosi się w ten sposób na duże odległości i nie jest tak zakaźny jak na przykład wirus grypy.
Ogniska gorączki krwotocznej Ebola pojawiają się wyłącznie w Afryce. Niedawno w Ugandzie zmarły na tę chorobę dwie osoby. Wcześniej w tym samym rejonie - 16 osób.