Wirus A/H1N1 zaatakował w Warszawie
W Warszawie odnotowano dwa przypadki zachorowania na grypę typu A/H1N1. Chorzy to 37-letni mężczyzna leczony na oddziale Szpitala Praskiego i 19-latka, która przebywa w domu. Wobec pacjentów zastosowano leczenie farmakologiczne. Ich stan jest dobry - poinformował Wirtualną Polskę rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, Wiesław Rozbicki.
Rozbicki powiedział, że do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie zgłoszono pięć próbek od chorych z podejrzeniem wirusa A/H1N1. W dwóch przypadkach potwierdzono jego obecność.
Chorzy to 37-letni mężczyzna przebywający na oddziale wewnętrznym Szpitala Praskiego i 19-latka. Dziewczyna przebywa w domu. Stan obojga chorych jest dobry. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rozbicki tłumaczy, że obie osoby leczyły się wcześniej na inne schorzenia, co sprawiło, że ich organizmy były osłabione. A to ułatwiło zakażenie A/H1N1.
To pierwsze w tym roku przypadki wirusa A/H1N1 w Warszawie. Rzecznik sanepidu tłumaczy jednak, że zachorowań może być więcej, ponieważ nie wszyscy lekarze wysyłają próbki od chorych z podejrzeniem tzw. świńskiej grypy do badania.
TVN Warszawa informuje o kolejnych dwóch przypadkach A/H1N1 w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ulicy Wolskiej. Rozbicki powiedział jednak, że na razie nie ma informacji na ten temat.
Pierwszy w tym roku przypadek grypy A/H1N1 stwierdzono w Tychach. Wirus zaatakował tam młodą kobietę. Później w tym samym szpitalu tzw. świńską grypę wykryto także u jednej z ciężarnych. Kolejne ognisko A/H1N1 pojawiło się w Krakowie. Zachorowały tam cztery osoby - dwie kobiety w ciąży i dwóch lekarzy.
W tym roku z powodu grypy A/H1N1 zmarły w Polsce już trzy osoby - 2,5-roczna dziewczynka w Olsztynie, 41-latek ze Słupska oraz 20-latek z Tarnowa.
Wirus grypy typu A/H1N1, potwierdzony po raz pierwszy w marcu 2009 w Meksyku, zabił tylko do końca 2009 roku ponad 12 220 osób. Najbardziej dotknięty wirusem nowej grypy był kontynent amerykański, a szczególnie Stany Zjednoczone i Kanada. W całej Europie zmarły na grypę A/H1N1 ponad 2500 osób. Według danych z grudnia 2009, w Polsce zanotowano 73 ofiary śmiertelne.