Wirtualny Kardiolog z Zabrza
Każdy, kto chce wiedzieć, czy jest zagrożony chorobą wieńcową może poddać się testowi w Internecie i otrzymać poradę od Wirtualnego Kardiologa na stronie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
05.12.2001 | aktual.: 05.06.2018 15:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To pierwsza taka strona internetowa w Polsce. Wirtualny Kardiolog dysponuje bardzo rzetelną wiedzą. Korzysta z dwóch jej źródeł - standardów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz wyników 10-letnich badań dużej grupy pacjentów - powiedział we wtorek w Zabrzu jeden z autorów strony Marek Gierlotka.
Badanie Wirtualnego Kardiologa jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które jeszcze nie chorują na chorobę wieńcową - to profilaktyka zdrowotna. Ktoś, kto odpowiada na pytania ma się dowiedzieć, jakie jest ryzyko jego zachorowania w ciągu najbliższych 10 lat - dodał.
Każdej odpowiedzi na pytanie wirtualnego lekarza jest przypisana określona ilość punktów. Rozmówcy są na tej podstawie kwalifikowani do jednej z czterech grup ryzyka - niedużego, wyższego, wysokiego i bardzo wysokiego.
Aby skorzystać z pomocy Wirtualnego Kardiologa, trzeba wejść na stronę Śląskiego Centrum Chorób Serca www.sccs.pl, a potem kliknąć w napis - Wita Cię Wirtualny Kardiolog. Potem wirtualny lekarz pyta m.in. o płeć, wiek, wagę i wzrost, tryb życia i przypadki choroby wieńcowej w rodzinie.
Wypełnienie ankiety trwa ok. 15 minut. Na koniec "pacjent" otrzymuje "diagnozę".
Łatwiej wejść na stronę internetową, niż iść do lekarza. Może zwrócimy uwagę na potencjalne zagrożenie komuś, kto jest młody i nic mu nie dolega, ale jest zagrożony ze względów dziedzicznych. Jeżeli sytuacja w ocenie Wirtualnego Kardiologa będzie tego wymagała - doradzi mu, by udał się specjalisty - powiedział drugi z lekarzy - autorów strony Michał Hawranek.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest jednym z czołowych ośrodków kardiologicznych w Polsce.
Choroby serca, a w szczególności choroba wieńcowa i jej najgroźniejsza postać - zawał serca - są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. (miz)