Trwa ładowanie...

Wiosna 2019. Kiedy rozpocznie się kalendarzowa wiosna? Czym się różni od astronomicznej? Jakie są pierwsze oznaki wiosny?

Z każdym kolejnym dniem robi się coraz cieplej i pogodniej. Oznacza to, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Mimo jej stałej daty kalendarzowej, astronomiczna jest już ruchoma. Sprawdzamy, kiedy rozpoczyna się wiosna, czym się różni kalendarzowa od astronomicznej oraz jak ją rozpoznać.

Wiosna 2019. Kiedy rozpocznie się kalendarzowa wiosna? Czym się różni od astronomicznej? Jakie są pierwsze oznaki wiosny?Źródło: Pixabay.com
d1wcswe
d1wcswe

Wiosna 2019. Kiedy się rozpoczyna?

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca (w 2019 roku będzie to czwartek). Tego dnia tradycją jest topienie marzanny, kukły przedstawiającej słowiańską boginię (część badaczy uznaje ją za demona), która symbolizuje zimę i śmierć. Jej utopienie kiedyś było sposobem na przywołanie wiosny. Dzisiaj ma charakter bardziej symboliczny. Początek kalendarzowej wiosny to też tzw. Dzień Wagarowicza oraz Światowy Dzień Lasu i Leśnika.

Mówi się też o astronomicznym początku wiosny — wtedy dzień i noc mają równo po 12 godzin. Jest to tzw. równonoc wiosenna. Jednak jest ona ruchoma. W 2019 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się w środę 20 marca.

Wiosna 2019. Oznaki nadchodzącej wiosny

Często zdarza się, że zimą możemy zauważyć pierwsze oznaki wiosny. Zarówno rośliny, jak i zwierzęta zwiększają swoją aktywność. Oznaki wiosny najczęściej zauważamy w pobliskich drzewach i krzewach, gdy rośliny puszczają pąki, z których wkrótce rozwiną się liście. Na łąkach i trawnikach pojawiają się pierwsze przebiśniegi i krokusy, a trawa jest bardziej zielona. Zwierzęta wybudzają się z zimowego snu, na niebie pojawia się coraz więcej ptaków.

Już w lutym możemy odczuć znaczny wzrost temperatury powietrza, a dzień staje się coraz dłuższy.

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj