PolskaWinczorek: poseł może zrzec się immunitetu

Winczorek: poseł może zrzec się immunitetu

Konstytucjonalista, profesor Piotr Winczorek jest zdania, że poseł zgodnie z prawem może zrzec się immunitetu. Profesor Winczorek odniósł się w ten sposób do wypowiedzi posła Andrzeja Leppera, który na konferencji prasowej oświadczył, że sam nie może się zrzec immunitetu parlamentarnego, bo prawo mu na to nie pozwala.

03.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Prof. Winczorek przyznał, że istnieje kolizja przepisów prawa w tej sprawie. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora stanowi bowiem, że zrzeczenie się mandatu jest nieskuteczne. Jednak konstytucja, która jest najwyższym aktem prawnym stwierdza, że poseł może wyrazić zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej - podkreślił profesor Winczorek. Dodał, że najwyższym aktem normatywym jest konstytucja i jeśli przepis aktu niższej rangi jest z nią niezgodny - powinien zostać uchylony.

Konstytucjonalista odniósł się także do stwierdzenia adwokata Andrzeja Leppera, który utrzymuje, że wniosek o pozbawienie lidera Samoobrony immunitetu jest niezgodny z prawem. Dotyczy bowiem działań, związanych z wykonywaniem mandatu poselskiego, a za te - zdaniem adwokata - nie można pociągnąć do odpowiedzialności. Winczorek podkreślił, że jeżeli działania związane z wykonywaniem mandatu naruszają prawa osób trzecich, to poseł odpowiada za nie. Tak bowiem stanowi konstytucja.

Minister sprawiedliwości Barbara Piwnik wystąpiła do Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Andrzeja Leppera na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie. (aka)

profesorlepperimmunitet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)