Winczorek: poseł może zrzec się immunitetu
Konstytucjonalista, profesor Piotr Winczorek jest zdania, że poseł zgodnie z prawem może zrzec się immunitetu. Profesor Winczorek odniósł się w ten sposób do wypowiedzi posła Andrzeja Leppera, który na konferencji prasowej oświadczył, że sam nie może się zrzec immunitetu parlamentarnego, bo prawo mu na to nie pozwala.
Prof. Winczorek przyznał, że istnieje kolizja przepisów prawa w tej sprawie. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora stanowi bowiem, że zrzeczenie się mandatu jest nieskuteczne. Jednak konstytucja, która jest najwyższym aktem prawnym stwierdza, że poseł może wyrazić zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej - podkreślił profesor Winczorek. Dodał, że najwyższym aktem normatywym jest konstytucja i jeśli przepis aktu niższej rangi jest z nią niezgodny - powinien zostać uchylony.
Konstytucjonalista odniósł się także do stwierdzenia adwokata Andrzeja Leppera, który utrzymuje, że wniosek o pozbawienie lidera Samoobrony immunitetu jest niezgodny z prawem. Dotyczy bowiem działań, związanych z wykonywaniem mandatu poselskiego, a za te - zdaniem adwokata - nie można pociągnąć do odpowiedzialności. Winczorek podkreślił, że jeżeli działania związane z wykonywaniem mandatu naruszają prawa osób trzecich, to poseł odpowiada za nie. Tak bowiem stanowi konstytucja.
Minister sprawiedliwości Barbara Piwnik wystąpiła do Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Andrzeja Leppera na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie. (aka)