Trwa ładowanie...
lotnisko

WikiLeaks: Snowden zwrócił się do kolejnych sześciu krajów o azyl

Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował na Twitterze, że Edward Snowden, oskarżany przez USA o ujawnienie tajnych informacji, wystąpił o azyl polityczny do kolejnych sześciu krajów, gdyż jego dotychczasowe starania nie przynoszą rezultatów. WikiLeaks zastrzegł, że nie poda nazw krajów, do których zwrócił się Snowden o azyl, gdyż "mogą wystąpić naciski ze strony Stanów Zjednoczonych".

Share
WikiLeaks: Snowden zwrócił się do kolejnych sześciu krajów o azyl
Źródło: PAP/EPA, Fot: Glenn Greenwald, Laura Poitras
d1lh0e9

30-letni Snowden, były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych, przekazał mediom tajne informacje dotyczące inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne.

Od 23 czerwca przebywa najprawdopodobniej w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. W tym czasie poprosił o azyl w 21 państwach, w tym w 13 europejskich, w tym w Polsce. Wiele państw już odrzuciło jego prośbę.

Część z krajów jest zdania, że może się on ubiegać o azyl tylko w sytuacji, gdy będzie przebywał na ich terytorium.

Eksperci od ekstradycji, którzy oceniają szanse Snowdena, już mu radzą, by porozumiał się z władzami swego kraju, które anulowały jego paszport, i próbował znaleźć rozwiązanie, które byłoby możliwe do przyjęcia dla obu stron.

d1lh0e9

Podziel się opinią

Share
d1lh0e9
d1lh0e9
Więcej tematów