Trwa ładowanie...
d3s2a5i
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wikileaks obiecuje 100 tys. euro za tekst umowy TTIP

Demaskatorski portal Wikileaks obiecał 100 tys. euro osobie, która dostarczy kopię umowy TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) pomiędzy Unią Europejską a USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julian Assange
Julian Assange (AFP, Fot: John Stillwell)
d3s2a5i

W zbiórce pieniędzy na ten cel zobowiązał się uczestniczyć w ramach finansowania społecznościowego (crowdfundingu) m.in. były grecki minister finansów Janis Warufakis.

"Tajemnica" otaczająca tę umowę negocjowaną pomiędzy Unią Europejską a USA "jest zagrożeniem dla przyszłości europejskiej demokracji, TTIP będzie miało wpływ na życie wszystkich Europejczyków i wciągnie Europę w długotrwały konflikt z Azją. Nadszedł czas, aby położyć kres sekretom" - napisał w oświadczeniu założyciel Wikileaks Julian Assange.

Brytyjska stylistka Vivienne Westwood i dziennikarz amerykański Glenn Greenwald także są wśród znanych osób w Europie i USA, które obiecały włączyć się w akcję crowfundingu.

d3s2a5i

Po południu portal Wikileaks poinformował, że już zebrano 21 tys. euro.

Traktat TTIP jest negocjowanym od 2013 roku porozumieniem handlowym, którego celem jest utworzenie strefy wolnego handlu między USA a Unią Europejską. Porozumienie to wymaga ujednolicenia norm technicznych oraz usunięcia barier w handlu (ceł, różnic w regulacjach, ograniczeń w zakresie inwestycji itp.). Negocjacje w sprawie traktatu są objęte tajemnicą.

Według europejskiej komisarz ds. handlu Cecilii Malmstroem negocjacje nad TTIP mają przyspieszyć jesienią. Jednak przeciwnicy tego porozumienia potępiają otaczającą negocjacje tajemnicę i uważają, że służyć ono będzie przede wszystkim interesom międzynarodowych koncernów.

d3s2a5i

Podziel się opinią

Share

d3s2a5i

d3s2a5i
Więcej tematów