Trwa ładowanie...
d1hq5f0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

WikiLeaks: NSA inwigilowało kanclerzy Niemiec

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) inwigilowała otoczenie kanclerz Angeli Merkel, a także poprzednich kanclerzy Niemiec: Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla - podał portal WikiLeaks. Jak na razie nie udało się potwierdzić tych informacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel
Angela Merkel (PAP/EPA, Fot: BRITTA PEDERSEN)
d1hq5f0

Doniesień demaskatorskiego portalu nie skomentował rząd ani ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec, które oczekuje na sprawdzenie autentyczności dokumentów - podał "Suddeutsche Zeitung".

Najnowsze informacje wskazują jednak na to, że inwigilacja, jaką prowadziła NSA, była praktyką stosowaną na znacznie szerszą skalę, niż sądzono - podaje agencja EFE. W nowo ujawnionych dokumentach widnieje 56 numerów telefonicznych niemieckich polityków. Są wśród nich: szefowa osobistego sekretariatu Merkel Beate Baumann, sekretarz stanu odpowiedzialny za koordynację pracy tajnych służb Klaus-Dieter Fritsche oraz byli i obecni szefowie urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla i Peter Altmaier.

Już na początku lipca, gdy WikiLeaks poinformował o podsłuchiwaniu niemieckich polityków przez NSA, rząd Niemiec uznał tę inwigilację za incydent stanowiący obciążenie dla niemiecko-amerykańskich współpracy wywiadowczej.

d1hq5f0

Ambasador USA John B. Emerson został przed tygodniem wezwany do urzędu kanclerskiego. Waszyngton podkreślił zaś, że chce dobrych stosunków z Berlinem.

Kilka dni wcześniej WikiLeaks poinformował, że NSA podsłuchiwała w latach 2006-12 francuskich prezydentów: Jacquesa Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów. USA zaprzeczyły.

Zobacz również: Merkel o domniemanym podsłuchiwaniu przez USA

d1hq5f0

Podziel się opinią

Share

d1hq5f0

d1hq5f0
Więcej tematów