Trwa ładowanie...

Wigilia i sylwester 2020. Niemcy kontrolują auta przy granicy z Polską

Wigilia i sylwester przez pandemię będą w tym roku inne. Osoby jadące w tym okresie przez Niemcy muszą liczyć się z dodatkowymi czasem spędzonym w podróży. Niemieckie służby zwiększyły bowiem kontrole aut na pograniczu.
Share
Wigilia i sylwester 2020. Niemcy kontrolują auta przy granicy z Polską
Wigilia i sylwester 2020. Niemcy kontrolują auta przy granicy z PolskąŹródło: Getty Images, Fot: Carsten Koall
d2a7inb

W graniczącej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim niemiecka policja zwiększyła kontrole drogowe. Powodem są obowiązujące w tym kraju związkowym przepisy dotyczące kwarantanny.

Osoby przyjeżdżające z Polski lub innego kraju zaliczanego przez Niemcy do obszarów podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Aby być z niej zwolnionym, należy przedstawić negatywny test na koronawirusa (wykonany najwyżej 48 godzin wcześniej, w języku niemieckim, angielskim lub francuskim).

d2a7inb

Zobacz też: Szczepionka na COVID. Grozi nam endemia? Prof. Horban o konsekwencjach

Nie ma już możliwości zwolnienia z kwarantanny (bez posiadania negatywnego wyniku testu) w przypadku przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godzin) lub w przypadku odwiedzin najbliższej rodziny w Polsce do 72 godzin.

Ponadto przyjazd z obszaru ryzyka należy wcześniej zgłosić i mieć przy sobie potwierdzenie takiego zgłoszenia.

d2a7inb

Wigilia i sylwester 2020. Niemcy kontrolują auta. Niektórzy zawracają

"W przedświąteczny wtorek policja w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zatrzymała 786 pojazdów, aby poinformować kierowców o nowych przepisach" - donosi regionalny dziennik "Nordkurier".

- 512 kierowców chciało nadal wyjechać, a 22 zawróciło - podał rzecznik policji.

Zrezygnowało też kilkudziesięciu kierowców jadących z Polski do Meklemburgii-Pomorza Przedniego. W środę policja zatrzymała 274 pojazdów, 24 z nich zawróciło do Polski. Kilkanaście osób nie miało przy sobie dokumentu potwierdzającego zgłoszenie przyjazdu do Niemiec.

d2a7inb

Z kolei w ostatni weekend adwentowy policja w Mekleburgii-Pomorzu Przednim skontrolowała ponad 750 pojazdów. Co dwunasty zawrócił.

Koronawirus. Polska-Niemcy. Szlaban dla turystyki zakupowej

Również inne niemieckie landy graniczące z innymi krajami zaostrzyły ostatnio przepisy związane z kwarantanną. Turystykę zakupową ukróciła także Brandenburgia. Od 16 grudnia nie ma możliwości zwolnienia z kwarantanny w przypadku przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego do 24 godzin.

Śladem Brandenburgii poszła Saksonia. Z kwarantanny zwolnione są osoby, które w Polsce lub Czechach przebywały nie dłużej niż 12 godzin, ale tylko z ważnego powodu. Oznacza to, że nawet krótki wyjazd na drugą stronę granicy na zakupy, po benzynę, na koncert czy mecz wiąże się z obowiązkiem izolacji. Również w tym landzie ostrzega się przed wzmożonymi kontrolami policji.

Autor: Katarzyna Domagała-Pereira

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2a7inb

Podziel się opinią

Share
d2a7inb
d2a7inb
Więcej tematów