Trwa ładowanie...
d1orukd

"Więziona 2 lata, bez procesu". Chiny deportowały Amerykankę

Jak poinformowała organizacja broniąca praw człowieka, Chiny deportowały obywatelkę USA, która w tym tygodniu została skazana za szpiegostwo. Wcześniej przez dwa lata była przetrzymywana w więzieniu bez procesu. Kobieta w piątek dotarła do Los Angeles.
Share
"Więziona 2 lata, bez procesu". Chiny deportowały Amerykankę
Źródło: PAP/EPA, Fot: HOW HWEE YOUNG
d1orukd

"Tajemnice państwowe"

Sandy Phan-Gillis została zatrzymana w marcu 2015 roku na granicy z będącym specjalny regionem autonomicznym ChRL Makau.

"Kilka dni temu sąd nakazał deportację kobiety i skazał ją na 3,5 roku więzienia za szpiegostwo. W piątek Amerykanka wyleciała z Kantonu na południu Chin i tego samego dnia dotarła do Los Angeles, gdzie spotkała się z mężem i pozostałymi członkami rodziny" - poinformowała w oświadczeniu fundacja Dui Hua z siedzibą w San Francisco.

d1orukd

Chiński rząd nie ujawnił aktu oskarżenia Phan-Gillis. Jej adwokat powiedział agencji Reutera, że nie może podać szczegółów tej sprawy, gdyż chodzi o "tajemnice państwowe".

Stosunki między USA a Chinami ocieplają się

Według męża Amerykanki Chiny oskarżyły Phan-Gillis o dwukrotny udział w misjach szpiegowskich w Chinach w 1996 roku oraz o współpracę z FBI, aby schwytać dwóch chińskich szpiegów przebywających w USA i nakłonić ich, aby zostali podwójnymi agentami.

Do deportacji doszło w czasie, gdy stosunki między USA a Chinami ocieplają się w następstwie spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa ze swym chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem na Florydzie na początku kwietnia.

Według fundacji Dui Hua negocjacje w sprawie umożliwienia powrotu Phan-Gillis do ojczyzny nasiliły się podczas marcowej wizyty sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Pekinie.

Źródło: WP, RMF, PAP

d1orukd

Podziel się opinią

Share
d1orukd
d1orukd
Więcej tematów