PolskaWiersz na chodnikach w 40 miastach

Wiersz na chodnikach w 40 miastach

W przyszłym tygodniu mieszkańcy 40 miast w
Polsce przeczytają na chodnikach krótki wiersz Michała
Zabłockiego: "Powiedział kiedyś Ojciec Święty, że tutaj rodzą się
diamenty". Będzie to kolejny etap realizowanego po raz piąty
projektu Multipoezja.

Usiłujemy dotrzeć w ten sposób do nowego odbiorcy poezji, który nie szuka tomików poezji ukrytych głęboko na półkach księgarni. To sposób na wynajdowanie nowych dróg przepływu poetyckiej komunikacji - powiedział Michał Zabłocki.

Jak podkreślił, masowy charakter tegorocznej akcji jest możliwy dzięki odzewom samorządów i pomocy Związku Harcerstwa Polskiego, który już drugi rok włącza się w malowanie wierszy.

Początek wierszy na chodnikach sięga 2002 roku, kiedy wiersz Zabłockiego "Ratunku, idziemy w odwrotnym kierunku" wymalowany został na kilku ulicach Krakowa. Akcja odbyła się bez pozwolenia i dwie propagatorki poezji, malujące wiersze na ulicach, stanęły przed sądem i musiały zapłacić po 50 zł grzywny. Od tej pory - jak podkreślają organizatorzy - wszystkie działania Multipoezji mają oficjalne zgody i zezwolenia.

W 2003 roku akcja objęła już cztery miasta: Kraków, Sosnowiec, Gdańsk i Sopot. Przechodnie mogli wówczas (tuż po unijnym referendum) przeczytać wiersz "Witamy uroczych gości w zwykłej rzeczywistości".

W kolejnym, 2004 roku, na chodnikach Sosnowca, Krakowa, Wrocławia i Sopotu pojawił się wiersz: "Obierz właściwą stronę. Wszystko Ci będzie policzone", nawiązujący - w zamierzeniach autora - do ujawnianych wówczas afer politycznych.

W 2005 roku akcja objęła już 24 miasta w Polsce. Dwuwiersz "On modli się za nami, a resztę zróbmy sami", ukazał się m.in. na ulicach Leszna, Rzeszowa, Elbląga, Włocławka, Ostrołęki, Przemyśla, Zamościa, Zielonej Góry, Koszalina, Lublina, Sieradza.

W 2006 roku wiersze pojawią się m.in. w Bielsku-Białej, Bytomiu, Bytowie, Elblągu, Grudziądzu, Kozienicach, Kraśniku, Kruszwicy, Lubaczowie, Puławach, Turku, Zgorzelcu i Żyrardowie. Organizatorzy wysłali w sumie 300 zaproszeń do prezydentów miast. Nie od wszystkich samorządów przyszedł jednak odzew. Z tego powodu wierszy na chodnikach nie będzie m.in. na ulicach Warszawy i Krakowa.

W ramach Multipoezji, czyli poszukiwania nowych dróg przepływu poetyckiej komunikacji, Michał Zabłocki realizuje także projekt "Wiersze na murach"; wyświetlane są one codziennie wieczorem na ul. Brackiej w Krakowie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)