Wierni różnych wyznań modlą się za Ojczyznę
W świątyniach kilku różnych wyznań odbywają się na Podlasiu modlitwy w intencji Ojczyzny z okazji Święta Niepodległości. Modlą się w tej intencji nie tylko katolicy i prawosławni, ale także protestanci i wyznawcy islamu.
Główne obchody 88. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w południe przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Poprzedzone są uroczystym nabożeństwem w archikatedrze katolickiej.
W programie obchodów są także nabożeństwa w świątyniach innych wyznań. W sobotę rano w prawosławnej katedrze Św. Mikołaja w Białymstoku uroczystej liturgii w intencji Ojczyzny przewodniczył biskup białostocko-gdański Jakub.
Podobne uroczystości z modlitwami za Ojczyznę odbyły się w sobotę także w innych podlaskich cerkwiach; to region gdzie mieszka najwięcej w kraju wyznawców prawosławia.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za Ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim metropolita Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.
Od kilku lat za Ojczyznę oficjalnie modlą się w Święto Niepodległości także polscy wyznawcy islamu, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.
Jak poinformowała przewodnicząca białostockiej gminy muzułmańskiej Halina Szahidewicz, w piątek (piątkowe modlitwy są u wyznawców islamu najważniejsze w całym tygodniu) takie modlitwy odbyły się w domu modlitw w Białymstoku, w sobotę planowane są w meczecie w Bohonikach.
Delegacje Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, biorą też udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości w tych miastach, gdzie są ich duże skupiska.
Muzułmańskie modlitwy za Ojczyznę to powrót do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku.
W programie obchodów Święta Niepodległości w Białymstoku są też niedzielne modlitwy w kościele chrześcijan baptystów. W piątek w intencji Ojczyzny modlili się też białostoccy ewangelicy.