PolskaWieńce i znicze na terenie hali w Katowicach

Wieńce i znicze na terenie hali w Katowicach

W przeddzień Wszystkich Świętych wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski odwiedził miejsce styczniowej tragedii na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK). Złożył wieniec i zapalił znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy budowlanej.

31.10.2006 | aktual.: 31.10.2006 13:34

Granitową tablicę umieszczono kilka dni temu w pobliżu zawalonej hali wystawowej w miejscu, gdzie w przyszłości ma stanąć poświęcony ofiarom pomnik. To inicjatywa powołanego w połowie października, decyzją udziałowców MTK, Funduszu Pamięci Ofiar Katastrofy w MTK.

Przedstawiciele targów zapewniają, że w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek nie będzie problemu, aby tam podejść, zapalić znicze, złożyć kwiaty i pomodlić się za zmarłych. Nie będzie natomiast wstępu na samą płytę dawnej hali. Hala zawaliła się 28 stycznia podczas wystawy gołębi pocztowych. Wśród zabitych i rannych byli obcokrajowcy. Po katastrofie aresztowano trzech szefów MTK oraz dwóch projektantów hali. Według prokuratury, ich zaniedbania przyczyniły się do tragedii.

Wojewoda Tomasz Pietrzykowski odwiedził też inne katowickie miejsca pamięci. W krypcie Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach pochylił się nad grobami biskupów katowickich - Arkadiusza Lisieckiego, Stanisława Adamskiego i Herberta Bednorza. Następnie udał się na cmentarz przy ulicy Sienkiewicza, gdzie złożył kwiaty i zapalił znicze pod Pomnikiem Męczeństwa Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, gdzie znajdują się urny z prochami więźniów.

Wojewoda śląski odwiedził także groby Stanisława Ligonia (pisarza związanego z Górnym Śląskiem), Arki Bożka (działacza chłopskiego, uczestnika Powstań Śląskich i akcji plebiscytowej), jak również Obrońców Katowic z września 1939 roku. Na cmentarzu przy ulicy Francuskiej wojewoda odwiedził mogiły wielkich śląskich polityków: Wojciecha Korfantego oraz wojewodów Józefa Rymera i gen. Jerzego Ziętka, wojewody śląskiego. Potem udał się na Grób Nieznanego Policjanta Polskiego.

Na Cmentarzu Garnizonowym Pietrzykowski zapalił znicze w kwaterze, gdzie spoczywają żołnierze alianccy, złożył kwiaty i zapalił znicze pod Pomnikiem Nieznanych Żołnierzy Polskich i Powstańców Śląskich. Na zakończenie wojewoda odwiedził cmentarz w Katowicach - Panewnikach, gdzie złożył kwiaty na cmentarzu zakonnym, na mogile Harcerzy i Powstańców Śląskich Obrońców Katowic z 1939 roku, a także przy Pomniku Nagrobnym Żołnierzy Organizacji Niepodległościowych pomordowanych w latach 1945-1956.

Wicewojewoda śląski Artur Warzocha zapalił znicze i złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza z 1920 roku i pomnikiem poświęconym pamięci ks. Jerzego Popiełuszki przy alei Sienkiewicza w Częstochowie. Następnie na cmentarzu św. Rocha pochylił się nad trzema grobami powstańców styczniowych z 1863 r. i odwiedził kwaterę wojenną 17 mogił powstańców śląskich poległych w 1921 roku.

Na cmentarzu Kule przy ulicy Cmentarnej wicewojewoda Warzocha złożył kwiaty i zapalił znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia oraz na zbiorowej mogile wojennej żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r., a także na sześciu zbiorowych mogiłach wojennych ofiar terroru hitlerowskiego poległych w latach 1939-1944.

Wicewojewoda śląski Wiesław Maśka odwiedził m.in. grób wojenny, gdzie spoczywają prochy legionistów, powstańców śląskich i więźniów obozów koncentracyjnych w Czechowicach-Dziedzicach. Następnie wicewojewoda udał się do Bielska-Białej Leszczyny, gdzie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Krasickiego odwiedził zbiorowy grób wojenny 36 żołnierzy polskich poległych w I i II wojnie światowej.

Wicewojewoda Maśka był też w Bielsku-Białej pod pomnikami ku czci żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, upamiętniającym zamordowanych w 1940 roku przez NKWD jeńców wojennych oficerów, funkcjonariuszy policji polskiej i mieszkańców Podbeskidzia oraz ku czci żołnierzy Armii Krajowej walczących o wolność Polski.

Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Karpackiej zapalił znicze i złożył kwiaty pod pomnikami ku czci ofiar zamordowanych w latach 1940-1945 w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych oraz upamiętniającym zamordowanych, zmarłych i zaginionych w latach 1939-1956 Sybiraków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)