Trwa ładowanie...

Wiemy, gdzie Kuchciński mieszka z synem. Tyle płacimy za ich mieszkanie

- Mój syn uczy się w Warszawie, w tym roku zdał maturę, nie pracuje i, jak każdy nastolatek, ma prawo mieszkać z ojcem – tak marszałek Sejmu Marek Kuchciński zareagował na słowa posła PSL Marka Sawickiego. Jak ustaliła WP, polityk PiS mieszka razem z synem w prezydenckiej willi przy ul. Bacciarellego w Warszawie. Jest ona opłacana ze środków Kancelarii Sejmu.

Wiemy, gdzie Kuchciński mieszka z synem. Tyle płacimy za ich mieszkanieŹródło: East News, fot: Piotr Tracz
d1d36x9
d1d36x9

Temat wywołał były minister rolnictwa na antenie radia TOK FM. Był pytany o loty Marka Kuchcińskiego, który zabierał na pokład rządowego samolotu członków rodziny oraz partyjnych kolegów. Podczas rozmowy zapytał nieoczekiwanie o syna polityka.

- Może warto by było zapytać, gdzie mieszka dorosły, pracujący syn marszałka Kuchcińskiego. Czy przypadkiem nie w mieszkaniu sejmowym, które marszałek Kuchciński ma ze środków Sejmu? - zasugerował Sawicki. Według niego gdyby osoba pracująca korzystała z mieszkania, które należy do posła, byłby to kolejny przykład nadużycia władzy.

Zobacz także: Loty Kuchcińskiego. Ostre słowa Leszka Millera pod adresem Marszałka Sejmu

Kilka godzin później odpowiedział mu Kuchciński. "Mój syn uczy się w Warszawie, w tym roku zdał maturę, nie pracuje i jak każdy nastolatek ma prawo mieszkać z ojcem. Atakowanie członków rodziny oponentów politycznych uważam za niestosowne" - napisał marszałek Sejmu na Twitterze.

Tymczasem, jak ustaliła Wirtualna Polska, Kuchciński od ponad dwóch lat mieszka w jednym z mieszkań w willi niedaleko Belwederu w centrum Warszawy. Budynek należy do Kancelarii Prezydenta i ma ponad 300 mkw. powierzchni. Mieści się w nim sześć mieszkań. W każdym z nich jest kuchnia i łazienka. Sąsiadami Kuchcińskiego są m.in. prezydencki szef gabinetu Krzysztof Szczerski i szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

d1d36x9

To właśnie tam marszałek mieszka z 18-letnim synem Szymonem. Potwierdza nam to Centrum Informacyjne Sejmu.

Ponad 4 tysięcy złotych miesięcznie

- Informujemy, że art. 5b ust. 2 ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe uprawnia cztery osoby w państwie: prezydenta, marszałków obu izb parlamentu oraz premiera do korzystania z lokali służących do celów zarówno mieszkaniowych, jak i reprezentacyjnych - niezależnie od faktu, czy osoby te korzystają także z innych lokali. Marszałek Sejmu korzysta w tym zakresie z uprawnień ustawowych - informuje WP Centrum Informacyjne Sejmu.

- Należy podkreślić, że z uwagi na fakt, że lokale te służą m.in. zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, w naturalny sposób prawo to rozciąga się także na członków najbliższej rodziny - dodaje CIS.

- Jednocześnie informujemy, że Marszałek Sejmu nie korzysta z przysługującego posłom spoza Warszawy prawa do wynajęcia kwatery prywatnej. Koszty z tym związane są pokrywane przez Kancelarię Sejmu i wynoszą 4.145,28 zł miesięcznie – informuje nas Centrum Informacyjne Sejmu.

d1d36x9

Kwota podana przez CIS to kwota, jaką Sejm wydaje na mieszkanie marszałka.

Co z sejmowym apartamentem?

Przypomnijmy, że Kuchcińskiemu jako marszałkowi przysługuje również mieszkanie w sejmowym hotelu. Jest to lokal znacznie bardziej komfortowy w porównaniu do sejmowych mieszkań szeregowych posłów. Co się dzieje z tym mieszkaniem? Tego Kancelaria Sejmu nie ujawnia.

- Pamiętam, że jak marszałkiem był Józef Zych z PSL, to korzystał z sejmowego apartamentu przysługującemu marszałkowi. Absolutnie nie wynajmował ani nie oczekiwał żadnego innego lokalu. Czy przypadkiem nie jest tak, że marszałek Kuchciński zajmuje zarówno sejmowy apartament i mieszkanie w prezydenckiej willi? - pyta w rozmowie z WP Marek Sawicki, poseł PSL.

Sejm.gov.pl
Źródło: Sejm.gov.pl, fot: sejm.gov.pl

Koszty wynajmu mieszkania w Warszawie dla Kuchcińskiego są znacznie większe aniżeli koszty szeregowego posła. Dla "zwykłych" parlamentarzystów wynoszą one maksymalnie 2,5 tysiąca złotych. Poseł może również zamieszkać w Domu Poselskim. Koszt takiego zakwaterowania wynosi 2,5 tys. zł miesięcznie lub 82 zł za jedną dobę hotelową.

Co ciekawe, w Domu Poselskim przy ul. Wiejskiej nie mieszka również marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk mieszka z kolei w rządowej willi przy ul. Parkowej. Koszt? Ok. 5 tysięcy złotych miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d36x9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d36x9
Więcej tematów