SpołeczeństwoWielkopolska świętowała

Wielkopolska świętowała



- To nie jest święto urzędników i składania kwiatów - to święto radości, bo my, Wielkopolanie, potrafimy się cieszyć z wolności i niepodległości - mówili wczoraj uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Odbyły się one pod Pomnikiem Armii Poznań i zgromadziły rzesze poznaniaków.

Wielkopolska świętowała

Wojewoda Andrzej Nowakowski przypomniał, że w tym dniu i w tym miejscu spotykamy się z konkretną historią: przywołał nazwiska nie tylko marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego czy Wincentego Witosa, ale również bliskie poznaniakom - Cegielskiego, Szamarzewskiego, Jackowskiego czy Cyryla Ratajskiego. Dodał też, że hołd składać powinniśmy bezimiennym rzeszom tych, którzy walczyli o niepodległą i demokratyczną Polskę.

- Rzeczpospolita potrzebuje naszej przedsięborczości, wytrwałości i optymizmu - apelował wojewoda. - I wiary, że sukcesy nie przychodzą łatwo i trzeba na nie ciężko zapracować. W Poznaniu wcześniej odbyła się msza święta w kościele garnizonowym oraz składanie kwiatów pod tablicami Józefa Piłsudskiego, Ignacego Padereskiego, Franciszka Ratajczaka, pomnikami 15 Pułku Ułanów Poznańskich, Powstańców Wielkopolskich i Armii Poznań. Uroczystość obchodów Święta pod tym ostatnim pomnikiem zakończyła trzykrotna salwa honorowa i defilada żołnierzy z jednostek z Poznania, Powidza, Krzesin, Leszna i Jarocina, policjantów, służby więziennej, strażaków, orkiestr, a także szczególnie malowniczych - jadących konno strzelców konnych i ułanów.

W Lesznie przedstawiciele samorządu i mieszkańcy spotkali się pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, gdzie złożono kwiaty. Wydarzeniem był przejazd ułanów w gminie Włoszakowice. - Ten sposób świętowania rozpoczął się cztery lata temu - wyjaśnia Henryk Kiciński z Bukówca Górnego. Obchody Święta Niepodległości w Koninie rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Stanisława Gębickiego, po której na Placu Wolności odbył się Apel Poległych. Żołnierze z 37. Dywizjonu im. Ziemi Łęczyckiej oddali trzykrotną salwę na cześć poległych za wolność Ojczyzny. – Polska niepodległość rodziła się z tęsknoty za wolnością. Ufności we własne siły, nadziei na lepsze jutro. Z poczucia odpowiedzialności, z mądrego patriotyzmu – powiedział Kazimierz Pałasz, prezydent Konina. Tradycyjnie już uroczystości niepodległościowe odbyły się w Pile pod Pomnikiem Zwycięstwa. Wiązanki kwiatów i hołd poległym oddało kilkadziesiąt delegacji. Honorową wartę przy pomniku pełnili harcerze i słuchacze Szkoły Policji w Pile.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)