Trwa ładowanie...

Wielkie żaglowce ponownie w Gdyni - okrągła rocznica zlotu

Dwa największe żaglowce, goście sprzed czterdziestu lat - to tylko niektóre atrakcje Zlotu Żaglowców, który odbędzie się w Gdyni od 15 do 18 sierpnia.

Share
Wielkie żaglowce ponownie w Gdyni - okrągła rocznica zlotu
Źródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d2zv70x

W 2014 roku mija 40. rocznica pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w Gdyni. Wówczas, w 1974 roku, imprezę tę nazywano Operacją Żagiel i było to pierwsze tego typu wydarzenie za żelazną kurtyną – bezprecedensowe, wspominane do dziś, spotkanie żeglarskiego zachodu ze wschodem. Poprzecinany granicami świat, podzielony na dwa wrogie bloki, nie widział jeszcze czegoś podobnego. Przez cztery letnie dni przy gdyńskich kejach, burta w burtę, stały jednostki z całego globu – czasem nawet z państw, które nie utrzymywały ze sobą stosunków dyplomatycznych.

Od 15 do 18 sierpnia 2014 roku gdyński port znów wypełnią maszty wielkich rejowców. Międzynarodowa flota żaglowców, z których wiele uczestniczyło w pamiętnym zlocie w 1974 roku, na cztery dni zacumuje w mieście z morza i marzeń. Organizatorom udało się zaprosić 7 dużych jednostek, które odwiedziły Gdynię cztery dekady temu. Przy gdyńskich nabrzeżach ponownie zacumują takie jednostki jak rosyjski Kruzenshtern, szwedzki Falken, niemiecki Seute Deern oraz Zawisza Czarny i Generał Zaruski.

- Będzie to znakomita okazja, by już po raz szósty w Gdyni, przeżyć barwne święto młodości, radości i wielokulturowości, obcując z pięknem pełnych gracji "ptaków oceanów" - tłumaczy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

d2zv70x

Podczas Operacji Żagle Gdyni żaglowce będzie można zwiedzać, a na niektórych popłynąć w rejs. To tegoroczna nowość. Mniejsze jednostki, których wyjście z portu nie wymaga holowników i skomplikowanej logistyki, będą kilka razy dziennie wypływać w dwugodzinne rejsy.

Kulminacją czterodniowego święta żeglarstwa będzie parada żagli - 18 sierpnia. Tym razem odbędzie się popołudniu. Jednostki zaczną wychodzić z portu od

d2zv70x

Podziel się opinią

Share
d2zv70x
d2zv70x
Więcej tematów