Trwa ładowanie...
ycipk-2v9j35

Wielki Zderzacz Hadronów znów działa

Po zimowej przerwie europejscy naukowcy ponownie włączyli Wielki Zderzacz Hadronów. Ten najpotężniejszy na świecie akcelerator cząstek elementarnych ma pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na najbardziej palące pytania współczesnej fizyki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielki Zderzacz Hadronów
Wielki Zderzacz Hadronów (PAP/EPA, Fot: Photoshot)
ycipk-2v9j35

Zderzacz to tunel o długości 27 kilometrów; leży pod ziemią w pobliżu ośrodka CERN na granicy francusko-szwajcarskiej. Naukowcy rozpędzają w nim mniejsze od atomów cząstki niemal do prędkości światła. Potem zderzają te strumienie cząstek i analizują wyniki tych kolizji.

Teraz po zimowej przerwie ponownie zderzyli ze sobą cząstki i to z rekordową energią ośmiu TeV czyli teraelektronowoltów.

Jedna tewa to energia lecącego komara, z pozoru mało, ale dla cząstek elementarnych to energia olbrzymia. W przyszłości naukowcy chcą osiągnąć docelowe 14 TeV. A jeszcze w tym roku zamierzają potwierdzić istnienie tajemniczej cząstki Higgsa, która nadaje masę wszystkim innym cząstkom. Poza tym dzięki zderzaczowi fizycy chcą dowiedzieć się, jakie dokładnie były początki wszechświata oraz co to jest ciemna energia.

ycipk-2v9j35
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2v9j35

ycipk-2v9j35
ycipk-2v9j35