Trwa ładowanie...

Wielki wyczyn chińskich naukowców. Pierwsze w historii dziecko dwóch matek

Naukowcy z Chin udanie przeprowadzili eksperyment, dzięki któremu mysz miała dwie matki. Całość polegała na pracy z komórkami macierzystymi.

Wielki wyczyn chińskich naukowców. Pierwsze w historii dziecko dwóch matekŹródło: 123RF
deq7c9q
deq7c9q

Według stacji Sky News to pierwszy naukowo udowodniony przypadek, gdy urodziło się zdrowe dziecko dwóch matek. Wcześniej rodziły się albo chore, albo zdeformowane.

Jak podaje Chińska Akademia Nauk, naukowcy wszczepili komórki macierzyste jednej samicy w jajeczko drugiej. Aby eksperyment się powiódł, wymagana była "istotna modyfikacja genetyczna". Później maleństwo było obserwowane, jak się rozwija i wszystko przebiegało prawidłowo. Nawet doczekało się własnego potomstwa naturalnego stosunku z samcami.

- Badacze użyli modyfikacji genów, by zmienić ich ekspresję w kwestiach rodzicielstwa ssaków. Robiąc to, mogli sztucznie pokonać niekompatybilność rodziców tej samej płci - powiedział dr Tim Hore z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii.

Na obecną chwilę nie ma żadnych szans, żeby taką metodę zastosować na ludziach.

Chińscy naukowcy w sprawozdaniu chwalili się też podobną pracą z dwoma samcami, ale nowo narodzona myszka zmarła tuż po porodzie.

deq7c9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq7c9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj