Trwa ładowanie...

Wielki sukces Polaków. Niezwykłe odkrycie w Egipcie sprzed 4,3 tys. lat

To odkrycie jest wielkim sukcesem polskich naukowców. Zespół ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego odkrył na terenie stanowiska archeologicznego w Sakkarze w Egipcie grobowiec sprzed 4,3 tys. lat. Niezwykłego odkrycia dokonano tuż obok najstarszej piramidy świata. Okazało się, że w grobowcu spoczywa jeden z urzędników faraona Userkare, który pochodził z VI dynastii.

Dekoracja kaplicy grobowca urzędnika faraona Dekoracja kaplicy grobowca urzędnika faraona Źródło: PCMA, fot: Jarosław Dąbrowski
d10bwex
d10bwex

Archeolodzy z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego odnaleźli grobowiec na wschodnim brzegu tzw. ''Suchej Fosy'', czyli ogromnego rowu, który otaczał najstarszą piramidę w Egipcie (Piramida Schodkowa wzniesiona ok. 4700 lat temu).

Naukowcom udało się zidentyfikować spoczywającego tam mężczyznę dzięki odczytaniu hieroglifów, które zostały wykute na fasadzie grobowca. Nosił on imię Mehczeczi.

- Na razie odsłoniliśmy tylko fasadę kaplicy, wnętrze czeka na najbliższą kampanię wykopaliskową. Zapewne dzięki dobrej posadzie Mehczeczi mógł zatrudnić sprawną ekipę rzemieślników, bo jego kaplica jest ozdobiona reliefami wyjątkowej urody – powiedział w wywiadzie dla PAP naukawpolsce.pl prof. Kamil O. Kuraszkiewicz, który jest szefem polsko-egipskiej misji archeologicznej.

d10bwex

Grobowiec sprzed tysięcy lat. Urzędnik faraona

Naukowcy z inskrypcji na fasadzie grobowca dowiedzieli się także nieco więcej o funkcji Mehczecziego w starożytnym Egipcie. Okazało się, że był on blisko faraona i miał wiedzę na temat dokumentów władcy.

- Można przypuszczać, że w przypadku tego tytułu chodzi raczej nie tyle o kategorię dokumentów, ile o dostęp do etapu ich powstawania. Możliwe, że miał wgląd w dokumenty, które powstają w królewskiej kancelarii przed ich ogłoszeniem. Ale to tylko domysł, bo dla czasów, o których rozmawiamy, mamy niewiele informacji – przekazał PAP prof. Kuraszkiewicz.

Polscy naukowcy w Sakkarze

Archeolodzy planują teraz zbadanie wnętrza kaplicy i grobowca. Są bardzo zadowoleni i jednocześnie zaskoczeni, jak dużą wiedzę udało się uzyskać, analizując samą jego fasadę. Są pewni, że we wnętrzu kryje się mnóstwo informacji, które odkryją historię starożytnego Egiptu.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania archeologiczne w Sakkarze i rejonie ''Suchej Fosy'' już od 1987 roku. Pierwszym kierownikiem polskiej misji badawczej w Egipcie był prof. Karol Myśliwiec. W 2016 roku zastąpił go na tym stanowisku prof. Kamil Kuraszkiewicz.

d10bwex

Polscy archeolodzy mogą poszczycić się wieloma sukcesami. Ponad dwadzieścia kampanii badawczych pozwoliło odkryć m.in. dwa cmentarzyska.

Zobacz też: Wyjątkowe odkrycie w Egipcie. Tak wygląda wnętrze grobowca sprzed 4000 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10bwex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10bwex
Więcej tematów