Trwa ładowanie...
d1c071r

"Wielki Splendor 2001" dla Celińskiej

Stanisława Celińska
Aktorka Stanisława Celińska została tegoroczną laureatką nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor 2001".

d1c071r

Stanisława Celińska zadebiutowała w teatrze w 1968 r. Rok później ukończyła warszawską PWST. W 1970 r. pojawiła się po raz pierwszy na ekranie: zagrała rolę Niny w "Krajobrazie po bitwie". Jej kariera aktorska rozwijała się równolegle w teatrze i w filmie. Grała m.in. w "Nocach i Dniach", "Pannach z Wilka", serialu "Alternatywy 4" i "Spisie cudzołożnic". Współpracowała z teatrami stołecznymi: Współczesnym, Nowym, Dramatycznym, Studio. Występowała także w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Nagroda "Wielki Splendor" jest przyznawana od 1988 r. za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz twórczy wkład w rozwój i umacnianie roli radia artystycznego w Polsce. Obok gratyfikacji pieniężnej laureat otrzymuje rzeźbę dłuta Zofii Wolskiej. W ubiegłym roku otrzymał ją Adam Ferency.

W gronie laureatów "Wielkiego Splendoru" są: Franciszek Pieczka, Anna Seniuk, Aleksander Bardini, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Zofia Rysiówna, Bronisław Pawlik, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kowalewski, Krzysztof Gosztyła, Joanna Jędryka i Grażyna Barszczewska.

Okazjonalnie, na wniosek kierownictwa zespołu Teatru Polskiego Radia, przyznawany jest "Honorowy Wielki Splendor" za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej. Ten zaszczytny tytuł otrzymali reżyserzy: Zbigniew Kopalko i Juliusz Owidzki oraz pisarz Andrzej Mularczyk. (jask)

Zobacz także:
w WP Film: Stanisława Celińska

d1c071r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c071r
Więcej tematów