Trwa ładowanie...
17-07-2010 07:50

Wielki Mistrz Zakonu padł w bitwie

Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Urlich von Jungingen padł w bitwie pod Grunwaldem. Wojska Polski i Litwy ścigają niedobitki sił zakonnych.

Wielki Mistrz Zakonu padł w bitwieŹródło: PAP
d181347
d181347

W czasie bitwy w stronę Krzyżaków ze strony publiczności padały okrzyki "na pohybel", natomiast wojska polskie, litewskie i sprzymierzone były witane okrzykami "zwyciężymy, do boju biało-czerwoni".

Na Polach Grunwaldzkich są nieprzebrane tłumy publiczności, których współczesny Grunwald jeszcze nie widział. Sieć telefonii komórkowej jest przeciążona. Ludzie zajmowali sobie miejsca na długo przed rozpoczęciem bitwy.

Organizator Grunwaldu 2010 Krzysztof Górecki spodziewa się, że inscenizację będzie oglądać około 150 tysięcy osób.

Reżyser inscenizacji zapewnił w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że bitwa zakończy się tak, jak 600 lat temu - zwycięstwem wojsk polsko - litewskich. Krzysztof Górecki przyznał, że chętnych do odtwarzania Krzyżaków jest zdecydowanie mniej niż tych, którzy chcieliby zagrać polskich rycerzy. Wszyscy uczestnicy muszą jednak zostać podzieleni na pół na dwa obozy, żeby nie doszło do tego, że przeciwko dwustu rycerzom z Niemiec staną prawie 2 tysiące Polaków i Litwinów.

d181347

Zwycięstwo dla nowoczesności i tolerancji

Warmińsko-mazurscy samorządowcy zebrani na Sejmiku Grunwaldzkim podkreślili, że zwycięstwo sprzed 600 lat zapoczątkowało budowę w centrum Europy nowoczesnego i tolerancyjnego państwa - Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Zaznaczyli, że dziś, żyjąc we wspólnej Europie, szanujemy własną odrębność, ale współpracujemy na rzecz społeczności lokalnych i ogólnoeuropejskich.

W proklamacji grunwaldzkiej podpisanej w 600-lecie bitwy pod Grunwaldem radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu ostródzkiego i gminy Grunwald podkreślili, że bitwa zrodziła definicję wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych, przyniosła też nową wizję Europy Środkowej jako wspólnej Europy państw i narodów.

Jak zaznaczyli, konsekwencją Grunwaldu był cywilizacyjny postęp w gospodarce, kulturze i nauce oraz stworzenie rządów opartych na demokracji, wówczas nazywanej szlachecką.

d181347

"Dziś, upamiętniając bitwę pod Grunwaldem, podkreślamy prawdę, że ziemia nie należy do tych, którzy zawładnęli ją orężem, ale do tych, którzy codzienną pracą przyczyniają się do jej rozwoju" - napisali samorządowcy.

Radni zadeklarowali, że uczynią wszystko, aby młode pokolenia w Polsce i krajach na kontynencie, pamiętając o historii, mogły realizować marzenia we wspólnym europejskim domu.

Oryginał proklamacji grunwaldzkiej przekazany będzie do muzeum bitwy znajdującego się na Polach Grunwaldzkich i przesłany do najwyższych władz.

d181347
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d181347
Więcej tematów