PolskaWielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

W poniedziałek w Krakowie rozpoczyna się 6. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. W programie znajdzie się 12 koncertów, sympozjum naukowe oraz wystawa manuskryptów w Bibliotece Jagiellońskiej. Festiwal potrwa do 1 kwietnia.

25.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Znaczenie naszego festiwalu zostało potwierdzone przez przyjęcie go do elitarnego gremium Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali - powiedziała inicjatorka tej imprezy i zarazem dyrektor artystyczny Elżbieta Penderecka.

Tegoroczny Festiwal Wielkanocny odbywa się w 175 rocznicę śmierci Ludwiga van Beethovena. Bierze w nim udział wielu znakomitych muzyków, jak na przykład solistki Metropolitan Opera Renate Behle i Robynne Redmon oraz altowiolonczelista Yuri Bashmet - dodała Penderecka.

W poniedziałkowym koncercie inauguracyjnym w krakowskiej Filharmonii publiczność usłyszy utwory Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta i Fryderyka Chopina. Grać będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, a przy fortepianie zasiądzie laureatka ostatniego konkursu chopinowskiego, Chinka Sa Chen.

W Wielki Piątek Simfonia Varsovia oraz chór krakowskiej Filharmonii wykonają Sabat Mater Antonina Dvoraka, a w świąteczny poniedziałek odbędą się dwa koncerty. Przed południem w sali Hołdu Pruskiego w Sukiennicach usłyszymy m. in. polskie prawykonanie Sekstetu Krzysztofa Pendereckiego zaś wieczorem w sali Filharmonii Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną, która wykona Fantazje c-moll op. 80 Ludwiga vanBeethovena oraz Intende voci Franza Schuberta.

W ramach festiwalu otwarta zostanie w Bibliotece Jagiellońskiej wystawa manuskryptów Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Franza Schuberta. Pochodzą one ze zbiorów "Jagiellonki", gdzie przewiezione zostały tuż po zakończeniu II wojny światowej z Pruskiej Biblioteki w Berlinie.

Znany jest już program przyszłorocznego Festiwalu Wielkanocnego z udziałem wielu znakomitych muzyków. Będzie on trwał o cztery dni dłużej oraz nosił nazwę "Beethoven i muzyka baroku" - zapewniła Elżbieta Penderecka.(aka)

Zobacz także:
stronę poświęconą festiwalowi

festiwalbeethovenkoncerty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)