Wielkanoc 2019: Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Które dni będą wolne od pracy?

Wielkanoc 2019: Święta Wielkanocne coraz bliżej. Zobacz, które dni będą wolne od pracy, kiedy zgodnie z tradycją święcimy pokarmy i w jaki dzień wypada śmigus dyngus.

Wielkanoc 2019: Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Które dni będą wolne od pracy?
Źródło zdjęć: © 123RF

Wielkanoc 2019 – które dni będą wolne od pracy?

Powszechnie wiadomo, że Wielkanoc jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich, którego cel stanowi upamiętnienie misterium paschalnego, czyli męki Jezusa Chrystusa, jego śmierci na krzyżu oraz zmartwychwstania. Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi, gdyż obchodzi się je w niedzielę, po pierwszej pełni księżyca, czyli pomiędzy 22 marca a 24 kwietnia. W tym roku Wielkanoc wypada wyjątkowo późno, bo dopiero 21 kwietnia 2019, a poprzedzają ją Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota.Należy zaznaczyć, że są nie są to dni wolnymi od pracy, są natomiast wolne od nauki szkolnej. Do pracy nie przychodzimy jednak w wypadający 22 kwietnia poniedziałek, znany jako śmigus dyngus.

Wielkanoc 2019 – tradycje wielkanocne

Tydzień poprzedzający Wielkanoc nazywany jest Wielkim Tygodniem. Jego ostatnie trzy doby: Wielki Czwartek (wieczorem), Wielki Piątek, Wielką Sobotę określamy jako Triduum Paschalne. Jednym z nieodzownych elementów Świąt Wielkanocnych jest święconka wielkanocna, czyli koszyczek wypełniony pokarmami. Święci się go przed południem w Wielką Sobotę, aby następnie podać jego zawartość na świątecznym stole. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę, po zapadnięciu zmroku, czemu towarzyszy zapalenie symbolizującej Chrystusa świecy (paschał). Wypadający w poniedziałek śmigus dyngus wiąże się z praktykami Słowian, którzy czczących święto wiosny. Dawniej śmigus i dyngus, były odrębnymi zwyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby i oblewaniu zimną wodą, co symbolizowało oczyszczenie z chorób i brudu, a dyngus polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Gości raczono poczęstunkiem lub wyposażano ich w prowiant na drogę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)