Trwa ładowanie...
oprac. Piotr Białczyk
09-12-2019 20:40

Wielka Brytania. Zmarł Czesław Krupa - strzelec w Dywizjonie 305

W wieku 98 lat w Southwell zmarł sierżant Czesław Krupa - telegrafista i strzelec w dywizjonie bombowym 305. Podczas II wojny światowej formacja ta wchodziła w skład Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania. Zmarł Czesław Krupa - strzelec w Dywizjonie 305Źródło: Forum, fot: GRANGER / Granger History Collection / Forum
d6ulgu5

"305. Dywizjon Bombowy Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego został sformowany w 1940 r., zaś gotowość bojową osiągnął w kwietniu 1941 roku. Od tego czasu aż do końca wojny dywizjon uczestniczył w akcjach bojowych nad Niemcami i okupowaną Europą" - przekazuje portal britishpoles.uk, który poinformował o śmierci Krupy.

W marcu 1942 roku Czesław Krupa brał udział w pierwszym nalocie dywanowym RAF (Królewskie Siły Powietrzne - przyp. red.), który zmiótł śródmieście nadbałtyckiej Lubeki. W rejonie celu bombowiec został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą, jednak cała jego sześcioosobowa załoga ocalała i znalazła się w niewoli.

Pełniący funkcję nawigatora samolotu porucznik Kazimierz Pawluk został zamordowany przez Niemców 25 marca 1944 roku w ramach represji wobec pojmanych uczestników słynnej zbiorowej ucieczki z obozu jenieckiego Stalag Luft 3 w Żaganiu.

d6ulgu5

Krupa po zakończeniu II wojny światowej pozostał w Wielkiej Brytanii. Jego pogrzeb odbędzie się 10 grudnia w Southwell Methodist Church.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: britishpoles.uk

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

d6ulgu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ulgu5
Więcej tematów