Trwa ładowanie...
d1gmifw

Wielka Brytania. Zmarł Czesław Krupa - strzelec w Dywizjonie 305

W wieku 98 lat w Southwell zmarł sierżant Czesław Krupa - telegrafista i strzelec w dywizjonie bombowym 305. Podczas II wojny światowej formacja ta wchodziła w skład Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjski bombowiec Vickers Wellington (zdj. arch.)
Brytyjski bombowiec Vickers Wellington (zdj. arch.) (Forum, Fot: GRANGER / Granger History Collection / Forum)
d1gmifw

"305. Dywizjon Bombowy Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego został sformowany w 1940 r., zaś gotowość bojową osiągnął w kwietniu 1941 roku. Od tego czasu aż do końca wojny dywizjon uczestniczył w akcjach bojowych nad Niemcami i okupowaną Europą" - przekazuje portal britishpoles.uk, który poinformował o śmierci Krupy.

W marcu 1942 roku Czesław Krupa brał udział w pierwszym nalocie dywanowym RAF (Królewskie Siły Powietrzne - przyp. red.), który zmiótł śródmieście nadbałtyckiej Lubeki. W rejonie celu bombowiec został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą, jednak cała jego sześcioosobowa załoga ocalała i znalazła się w niewoli.

Pełniący funkcję nawigatora samolotu porucznik Kazimierz Pawluk został zamordowany przez Niemców 25 marca 1944 roku w ramach represji wobec pojmanych uczestników słynnej zbiorowej ucieczki z obozu jenieckiego Stalag Luft 3 w Żaganiu.

d1gmifw

Krupa po zakończeniu II wojny światowej pozostał w Wielkiej Brytanii. Jego pogrzeb odbędzie się 10 grudnia w Southwell Methodist Church.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: britishpoles.uk

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

d1gmifw

Podziel się opinią

Share

d1gmifw

d1gmifw
Więcej tematów