Wielka Brytania straci kawałek terytorium? "Chcemy do Norwegii"
Orkady - archipelag wysp położonych na północy Szkocji - rozważają odłączenie się od Wielkiej Brytanii. Co więcej, biorą pod uwagę nawet przyłączenie się do Norwegii, jako terytorium autonomiczne. Wniosek trafi do rady w przyszłym tygodniu w celu zbadania "alternatywnych form rządów".
03.07.2023 12:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Orkady mogą opuścić Wielką Brytanię i stać się samorządnym terytorium Norwegii, stwierdził Przewodniczący Rady James Stockan. W rozmowie z BBC Radio Scotland powiedział, że jest wiele obszarów, w których Orkady "strasznie upadły" zarówno przez rządy Wielkiej Brytanii, jak i Szkocji. Uważa on, że wyspy nie otrzymują sprawiedliwego finansowania. Jak podkreślił fundusze na mieszkańca Orkad są mniejsze niż na mieszkańca Szetlandów czy Wysp Zachodnich.
- Odmawia się nam rzeczy, które dostają inne regiony, takich jak zyski z opłat za bilety promowe. Ponadto dywidenda za wkład, który przez 40 lat wnosiliśmy w wydobycie ropy z Morza Północnego, nie jest wystarczająca, abyśmy mogli się utrzymać - stwierdził.
"Nordyckie powiązania" mocniejsze niż brytyjskie?
Przywódca rady Orkadów, James Stockan, złożył również wniosek o zbadanie "nordyckich powiązań".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Na ulicy na Orkadach ludzie podchodzą do mnie i pytają: kiedy wracamy do Norwegii? Istnieje tam duże powinowactwo i ogromny, głęboki związek kulturowy. To jest właśnie ten moment, aby zbadać, co jest możliwe - uważa Stockan.
Orkady znajdowały się pod kontrolą Norwegii i Danii do 1472 r., kiedy to wyspy zostały przekazane Szkocji jako zabezpieczenie posagu Małgorzaty Duńskiej z jej małżeństwa z królem Szkocji Jakubem III. - Byliśmy częścią królestwa nordyckiego znacznie dłużej niż byliśmy częścią Wielkiej Brytanii - stwierdził Stockan w BBC News.
We wtorek wniosek ma być przedmiotem obrad rady.