Wielka Brytania. Po ataku na London Bridge rząd analizuje zwolnienia terrorystów z więzienia
Trwa sprawdzanie warunków zwolnienia więźniów oskarżonych o terroryzm. Kontrole prowadzi brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Decyzja zapadła po piątkowym ataku na London Bridge.
W Londynie zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne po ataku Usmana Khana. 28-latek był wcześniej skazany za akty terroru, jednak zwolniono go przedterminowo z więzienia. Do piątkowego ataku przyznało się ISIS.
Napastnika zastrzelili policjanci. Przypomnijmy, że 28-letni Khan został aresztowany i skazany za spisek, którego celem było wysadzenie londyńskiej giełdy w 2012 roku. Wyrok brzmiał - 8 lat.
Jednak w grudniu 2018 r. Usman Khan został zwolniony z więzienia. Policja podała, że "według jej wiedzy, mężczyzna spełniał warunki do przedterminowego zwolnienia".
Kontrole Ministerstwa Sprawiedliwości mogą objąć 70 osób, które zwolniono w więzień przed końce odbywania zasądzonej kary.
Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, gdyby mężczyzna został w więzieniu, nie doszłoby do piątkowej tragedii. Szef brytyjskiego rządu, który w sobotę odwiedził miejsce ataku, ocenił, że praktyka skracania kary "zwyczajnie nie działa".
- Jeśli zostaniesz skazany za poważne przestępstwo terrorystyczne, powinien obowiązywać minimalny wyrok 14 lat. A niektórzy nigdy nie powinni zostać zwolnieni - stwierdził Boris Johnson.
Lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn, winą za ostatnie wydarzenia w stolicy przypisuje cięciom budżetu i "straconym szansom interwencji". Jego zdaniem odbycie pełnej kary lub ewentualne zwolnienie przedterminowe powinno "zależeć od danych okoliczności"
Boris Johnson zapewnił, że zaostrzy prawo dot. przestępstw terrorystycznych, jeśli wygra zbliżające się wybory parlamentarne. Jego przeciwnicy twierdzą, że to "upolitycznienie tragedii".
Głosowanie w Wielkiej Brytanii zaplanowano na 12 grudnia.
Źródło: bbc.com
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl