Wielka Brytania: Argentyna bez reprezentacji na pogrzebie Thatcher
Ambasador Argentyny w Londynie Alicia Castro nie przyjęła zaproszenia na środowe uroczystości pogrzebowe byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher - potwierdziła kancelaria premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.
Ponieważ zaproszenia w ogóle nie wysłano do prezydent kraju Cristiny Fernandez de Kirchner, na pogrzebie nikt nie będzie oficjalnie reprezentował Argentyny, która pozostaje w sporze z Wielką Brytanią o Falklandy.
Kto pojedzie na pogrzeb?
Kancelaria brytyjskiego premiera poinformowała też, iż z USA na pogrzeb przyjadą: były wiceprezydent Dick Cheney oraz byli sekretarze stanu James Baker i George Schultz. Inne doniesienia mówią też o udziale byłego szefa dyplomacji Henry'ego Kissingera.
Media zwracają uwagę na to, że w pogrzebie nie będzie uczestniczyła żadna oficjalna osobistość amerykańska, pełniąca funkcję w administracji prezydenta Baracka Obamy.
Według "Daily Mail" Obama jeszcze przed poniedziałkowym zamachem w Bostonie zdecydował, że na pogrzeb Thatcher nie wyśle żadnego swego oficjalnego reprezentanta. Nie potwierdziły się też doniesienia, że na pogrzeb przyjedzie amerykańska Pierwsza Dama Michelle Obama.
Z Polski przybędą premier Donald Tusk, szef dyplomacji Radosław Sikorski, minister finansów Jacek Rostowski i były prezydent Lech Wałęsa. Francję reprezentować będzie Elisabeth Guigou, socjalistyczna deputowana, przewodnicząca komisji spraw zagranicznych francuskiego parlamentu. Ogółem oficjalnych gości jest 2,3 tys.
Dzwony zamilkną
Trumna ze zwłokami baronessy Thatcher znajduje się obecnie w kaplicy parlamentu St Mary Undercroft. Stamtąd w środę zostanie przewieziona do anglikańskiej katedry Św. Pawła, gdzie odbędzie się główna uroczystość pogrzebowa z honorami wojskowymi.
W poniedziałek ogłoszono, że na cześć byłej premier zamilknie słynny dzwon znajdujący się na dzwonnicy architektonicznie wkomponowanej w Pałac Westminsterski, jak bywa nazywany parlament. Jest to wyjątkowym wyróżnieniem, po raz ostatni przyznanym byłemu premierowi Winstonowi Churchillowi w 1965 roku, któremu urządzono państwowy pogrzeb. W przypadku Margaret Thatcher mówi się o tzw. ceremonialnym pogrzebie z honorami wojskowymi, choć obecność królowej Elżbiety II nadaje mu faktycznie status pogrzebu państwowego.
W związku z pogrzebem odwołano środową, cotygodniową sesję pytań i odpowiedzi pod adresem premiera Camerona w Izbie Gmin, tradycyjnie wyznaczoną na godz. 10.30 czasu miejscowego. Inne zajęcia parlamentu przełożono na godz. 14.30. Oznacza to, że premier nie był przepytywany przez cztery tygodnie, z uwzględnieniem świąt wielkanocnych.
Debata nad spuścizną premier
Zastrzeżenia wobec tych decyzji zgłosiło dwóch posłów: weteran lewicowego skrzydła Partii Pracy Dennis Skinner oraz poseł antyestablishmentowej Partii "Respekt" George Galloway.
Zgłoszenie zastrzeżeń oznacza, że w Izbie Gmin odbędzie się debata nad decyzją speakera, która będzie nową okazją do oceny politycznej spuścizny Żelaznej Damy. Wcześniejsza wielogodzinna debata zwołana dla uczczenia jej pamięci była utrzymana w godnym tonie. Obecna najpewniej będzie o wiele ostrzejsza - przewidują eksperci.