Większość Polaków niezadowolona z działalności parlamentu. Sondaż CBOS
Większość Polaków - aż 71 proc. - jest niezadowolona z działalności parlamentu. Pozytywnie pracę posłów ocenia jedynie 19 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei pracę Bronisława Komorowskiego dobrze ocenia 68 proc. badanych, a negatywnie - 21 proc.
20.05.2013 | aktual.: 28.05.2013 15:00
CBOS podkreśla jednak, że w ciągu ostatniego miesiąca przybyło respondentów pozytywnie oceniających pracę posłów (wzrost o 6 punktów, do 19 proc.). 10 proc. pytanych osób udzieliło odpowiedzi: "trudno powiedzieć".
Polacy negatywnie wypowiadają się także o działalności senatu (55 proc.). Dobre zdanie o pracy senatorów ma 25 proc. (wzrost o 7 proc.) ankietowanych. 20 proc. osób udzieliło odpowiedzi: "trudno powiedzieć".
Z badania CBOS wynika, że działalność sejmu najczęściej krytykują młode osoby (od 25 do 34 lat), osoby uzyskujące najniższe dochody, przedstawiciele takich grup zawodowych, jak rolnicy, prywatni przedsiębiorcy, technicy i średni personel, a także bezrobotni.
Pozytywne opinie o funkcjonowaniu obu izb parlamentu najczęściej wyrażają zwolennicy partii rządzącej; osoby, które obecnie zagłosowałyby na PO, są przeważnie zadowolone z pracy senatorów. Natomiast z dezaprobatą o pracy sejmu i senatu wyraźnie częściej niż pozostali wypowiada się elektorat PiS, a także badani, którzy nie wzięliby udziału w najbliższych, potencjalnych wyborach parlamentarnych.
Notowania prezydenta w górę
Z kolei w maju notowania prezydenta Bronisława Komorowskiego są nieco lepsze niż w ostatnich trzech miesiącach. Od kwietnia zwiększyła się o 3 punkty (do 68 proc.) grupa osób dobrze oceniających jego pracę i w takim samym stopniu ubyło niezadowolonych z tego, jak sprawuje on urząd prezydenta (spadek o 3 punkty, do 21 proc.)
Działalność prezydenta lepiej oceniają starsi badani (mający 45 i więcej lat) niż młodsi. Zadowolenie z funkcjonowania tego urzędu relatywnie częściej wyrażają ponadto respondenci uzyskujący wyższe dochody, mieszkańcy największych aglomeracji miejskich, ludzie o lewicowych poglądach politycznych. Z kolei niezadowolenie jest stosunkowo częstsze wśród osób mających niższe dochody, bezrobotnych, robotników wykwalifikowanych oraz wśród silnie zaangażowanych w praktyki religijne.
Z uznaniem o sposobie sprawowaniu urzędu prezydenta przez Komorowskiego niemal powszechnie wypowiadają się sympatycy PO, a także - choć już nieco mniej licznie - osoby popierające Ruch Palikota i SLD. Działalność głowy państwa docenia także większość - trzy czwarte - zwolenników PSL. Mniej jednoznaczny jest pod tym względem elektorat PiS. Opinie potencjalnych wyborców tej partii są mocno podzielone, ale minimalnie przeważają wśród nich pozytywne oceny pracy prezydenta.
Badanie przeprowadzono w dniach 9-15 maja 2013 roku na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.