Większość Polaków narzeka na sytuację w kraju
We wrześniu pogorszyły się opinie o rozwoju
ogólnej sytuacji w kraju. Większość ankietowanych nadal źle ocenia
sytuację polityczną, a połowa krytycznie wypowiada się też o
gospodarczej. Spadła jednak liczba osób negatywnie oceniających
poziom swojego życia - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
15.09.2004 | aktual.: 15.09.2004 19:33
Obecnie większośc Polaków (60% - w porównaniu z sierpniem wzrost o 5 pkt procentowych) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku; ponad jedna czwarta (27%, spadek o 4 pkt) jest przeciwnego zdania.
Nieznacznie tylko zmieniły się oceny sytuacji politycznej w Polsce. 59% Polaków ocenia ją negatywnie - w porównaniu z poprzednim miesiącem spadek o 1 pkt. Ponad jedna czwarta respondentów określa sytuację polityczną jako przeciętną (28% - wzrost o 1 pkt), a tak samo jak w sierpniu, tylko 4% Polaków, ocenia ją pozytywnie.
Takie same jak przed miesiącem są oceny sytuacji gospodarczej. Ponad jedna trzecia ankietowanych ocenia stan gospodarki jako przeciętny (34% - spadek o 1 pkt.), co dziesiąty z ankietowanych wystawia jej ocenę pozytywną, a połowa wyraża krytycyzm. Trochę gorsze są też opinie o sytuacji w zakładach pracy. Do 26% wzrosła (o 5 pkt) liczba pracujących, którzy negatywnie oceniają kondycję swoich zakładów.
W porównaniu z sierpniem nieco mniej krytyczne są opinie Polaków o tym, jak żyje się im i ich rodzinom. Spadła liczba osób negatywnie oceniających poziom swojego życia (o 3 pkt - do 20%), a opinie pozytywne pozostały na tym samym poziomie (26%). Ponad połowa badanych 54% (wzrost o 4 pkt) uważa, że żyje im się przeciętnie.
Trochę mniej pesymistyczne niż w sierpniu są prognozy dotyczące dalszego rozwoju ogólnej sytuacji w kraju. 24% ankietowanych (spadek o 3 pkt) uważa, że sytuacja w kraju ulegnie pogorszeniu, co szósty zaś liczy na jej poprawę (16% - tak samo jak w sierpniu). Ponad połowa badanych (52% - wzrost o 3 pkt) uważa, że nic się nie zmieni.
Gorsze niż w sierpniu są przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji politycznej. Do 12% (o 4 pkt) spadła liczba Polaków, którzy spodziewają się jej polepszenia w najbliższym roku, a wzrosła (o 5 pkt - do 17%) tych, którzy obawiają się jej pogorszenia. Nadal ponad połowa badanych jest zdania, że życie polityczne w kraju pozostanie bez zmian.
Pogorszyły się też przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej. Jej pogorszenia spodziewa się 14 proc. (wzrost o 2 pkt), a poprawy 21% (spadek o 5 pkt). Tak samo częste jak w sierpniu jest przekonanie, że nic się w tej dziedzinie nie zmieni (52%).