Trwa ładowanie...
wiedeń
Anna Pawluczuk
14-08-2018 12:29

Wiedeń najlepszym miastem do życia na świecie

Według raportu Economist Intelligence Unit (EIU) to właśnie Wiedeń jest najlepszym miastem do życia na świecie. Warszawa znalazła się na 65 miejscu.

Share
Wiedeń najlepszym miastem do życia na świecieŹródło: iStock.com
d3wzmgm

Po raz pierwszy europejskie miasto pojawiło się na szczycie światowego rankingu EIU. Według Economist Intelligence Unit to właśnie Wiedeń jest najlepszym miastem do życia na świecie. Jako kryterium w rankingu brano pod uwagę stabilność polityczną i społeczną, infrastrukturę, poziom przestępczości, edukację oraz dostęp do opieki zdrowotnej i kultury.

Wiedeń wyprzedził Melbourne

Melbourne, które w tegorocznym rankingu spadło na drugie miejsce – przez siedem lat zajmowało pierwszą lokatę najlepszego miasta do życia. Mimo drugiego miejsca australijskie miasta nadal utrzymują wysoki poziom w rankingu. W pierwszej dziesiątce poza Melbourne pojawiło się również Sydney i Adelaide.

Wiedeń najbezpieczniejszy

Ogromny wpływ na ranking miało kryterium bezpieczeństwa i stabilności. Wiele europejskich miast nie zdobyło wysokich wyników po głośnych atakach terrorystycznych w ostatnich latach.
"Bezpieczeństwo w kilku miastach Europy znacznie się poprawiło" – powiedziała Roxana Slavcheva, redaktor ankiety. Jest to przypadek Manchesteru, który po niedawnym ataku terrorystycznym odnotował największą poprawę awansując o 16 miejsc. Obecnie Manchester znajduje się na 35 pozycji i wyprzedza nawet Londyn (48 miejsce).

d3wzmgm

Prestiżowe miasta takie jak Nowy Jork czy Paryż mimo bardzo dobrego dostępu do kultury, edukacji i biznesu nie pojawiły się w pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych miast do życia. Nowy Jork zajął 57 miejsce, a Paryż 19 - oba miasta cierpią z powodu wysokiego poziomu przestępczości, korków i problemów z transportem publicznym.

Damaszek z najgorszym wynikiem

Rozdarty wojną Damaszek w Syrii znalazł się na drugim końcu skali. Tuż obok niego najgorszym miastem do życia jest Dhaka w Banladeszu i Lagos w Nigerii.

Pierwsza dziesiątka rankingu najlepszych miast do życia:

  1. Wiedeń, Austria
  2. Melbourne, Australia
  3. Osaka, Japonia
  4. Calgary, Kanada
  5. Sydney, Australia
  6. Vancouver, Kanada
  7. (remis) Toronto, Kanada
  8. (remis) Tokyo, Japonia
  9. Kopenhaga, Dania
  10. Adelaide, Australia
d3wzmgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wzmgm
Więcej tematów