Trwa ładowanie...
dfh6gaj

Wiedeń najlepszym miastem do życia na świecie

Według raportu Economist Intelligence Unit (EIU) to właśnie Wiedeń jest najlepszym miastem do życia na świecie. Warszawa znalazła się na 65 miejscu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiedeń najlepszym miastem do życia na świecie
Wiedeń najlepszym miastem do życia na świecie (iStock.com)
dfh6gaj

Po raz pierwszy europejskie miasto pojawiło się na szczycie światowego rankingu EIU. Według Economist Intelligence Unit to właśnie Wiedeń jest najlepszym miastem do życia na świecie. Jako kryterium w rankingu brano pod uwagę stabilność polityczną i społeczną, infrastrukturę, poziom przestępczości, edukację oraz dostęp do opieki zdrowotnej i kultury.

Wiedeń wyprzedził Melbourne

Melbourne, które w tegorocznym rankingu spadło na drugie miejsce – przez siedem lat zajmowało pierwszą lokatę najlepszego miasta do życia. Mimo drugiego miejsca australijskie miasta nadal utrzymują wysoki poziom w rankingu. W pierwszej dziesiątce poza Melbourne pojawiło się również Sydney i Adelaide.

Wiedeń najbezpieczniejszy

Ogromny wpływ na ranking miało kryterium bezpieczeństwa i stabilności. Wiele europejskich miast nie zdobyło wysokich wyników po głośnych atakach terrorystycznych w ostatnich latach.
"Bezpieczeństwo w kilku miastach Europy znacznie się poprawiło" – powiedziała Roxana Slavcheva, redaktor ankiety. Jest to przypadek Manchesteru, który po niedawnym ataku terrorystycznym odnotował największą poprawę awansując o 16 miejsc. Obecnie Manchester znajduje się na 35 pozycji i wyprzedza nawet Londyn (48 miejsce).

dfh6gaj

Prestiżowe miasta takie jak Nowy Jork czy Paryż mimo bardzo dobrego dostępu do kultury, edukacji i biznesu nie pojawiły się w pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych miast do życia. Nowy Jork zajął 57 miejsce, a Paryż 19 - oba miasta cierpią z powodu wysokiego poziomu przestępczości, korków i problemów z transportem publicznym.

Damaszek z najgorszym wynikiem

Rozdarty wojną Damaszek w Syrii znalazł się na drugim końcu skali. Tuż obok niego najgorszym miastem do życia jest Dhaka w Banladeszu i Lagos w Nigerii.

Pierwsza dziesiątka rankingu najlepszych miast do życia:

1. Wiedeń, Austria
2. Melbourne, Australia
3. Osaka, Japonia
4. Calgary, Kanada
5. Sydney, Australia
6. Vancouver, Kanada
7. (remis) Toronto, Kanada
7. (remis) Tokyo, Japonia
9. Kopenhaga, Dania
10. Adelaide, Australia

dfh6gaj

Podziel się opinią

Share
dfh6gaj
dfh6gaj
Więcej tematów