Więcej żołnierzy do Iraku
USA zwiększają liczebność swych sił na południu i północy Iraku zgodnie z wcześniejszym planem, a nie w reakcji na bieżącą sytuację w terenie, zapewnił amerykański minister obrony Donald Rumsfeld.
Rozkaz wyjazdu do Iraku otrzymała między innymi licząca 16 tysięcy żołnierzy 4. Dywizja Piechoty, która pierwotnie miała być rozmieszczona w Turcji. Władze w Ankarze nie zgodziły się jednak na zaatakowanie Iraku z ich terytorium. Statki ze sprzętem i uzbrojeniem dla tej jednostki opuściły w ubiegłym tygodniu tureckie porty i płyną do Kuwejtu.
Stacjonująca w Fort Hood w Teksasie 4. Dywizja Piechoty jest uważana za najnowocześniejszą w amerykańskiej armii. Dysponuje ona 200 czołgami M1A2 Abrams, które wyposażono w cyfrowe systemy kontroli i dowodzenia. Według wojskowych, dają one załodze szeroką wiedzę o tym, co dzieje się na polu walki.
Poza 4. dywizją piechoty do Iraku skierowano także 5200 żołnierzy z 3. Pułku Kawalerii Pancernej. Pentagon nie ujawnił, jakie jeszcze jednostki wzmocnią oddziały prowadzące obecnie działania wojenne w Iraku. Według nieoficjalnych informacji, 30 tysięcy żołnierzy, którym wydano rozkaz wyjazdu do Zatoki Perskiej będzie gotowych do walki w połowie kwietnia.
"Niektóre rzeczy zorganizowaliśmy przed kilkoma miesiącami i wszystko się odbywa dokładnie tak, jak było przewidziane" - odparł Rumsfeld na pytanie, czy zwiększanie liczebności wojsk to reakcja na rozwój sytuacji.
Rumsfeld wystąpił wraz z przewodniczącym połączonych kolegiów szefów sztabów gen. Richardem Myersem na konferencji prasowej po spotkaniu z kongresmenami i senatorami, które odbywało się za zamkniętymi drzwiami.
Myers zapowiedział, że siły amerykańskie zaatakują wkrótce kolumnę pojazdów irackich, która wyruszyła z Bagdadu i kieruje się na południe.
_ "O ile wiemy jakieś pojazdy kierują się na południe na Karbalę. Zaatakujemy je, kiedy je znajdziemy"_ - oświadczył. "Nie sądzimy, by były to wozy opancerzone, są to lekkie pojazdy" - dodał.
Ani Rumsfeld, ani Myers nie chcieli powiedzieć nic na temat środowego porannego bombardowania Bagdadu, podczas którego zginęło 14 cywilów, a ok. 30 zostało rannych. Gen. Myers zapowiedział, że coś więcej będzie wiadomo dopiero, gdy okoliczności sprawy wyjaśni śledztwo wszczęte przez naczelne dowództwo. (mp)