Więcej pieniędzy na badania nad komórkami macierzystymi?
Izba Reprezentantów
Kongresu USA, mimo groźby weta ze strony prezydenta George'a
W. Busha, poparła wyraźną większością głosów
międzypartyjny projekt ustawy w sprawie zwiększenia funduszy
federalnych na badania nad komórkami macierzystymi, pochodzącymi od
ludzkich embrionów.
Projekt, popierany przez Demokratów i umiarkowanych Republikanów, przeszedł po pełnej emocji debacie wyraźną większością głosów 238 do 194. Większość ta jest jednak znacznie niższa od limitu dwóch trzecich (290 głosów), niezbędnego do pokonania zapowiadanego przez Busha stanowczo weta.
Ustawa przewiduje możliwość pokrywania z budżetu federalnego badań nad komórkami pochodzącymi na przykład z embrionów powstających w wyniku zapłodnienia in vitro, które inaczej przeznaczane są do zniszczenia. Nie pozwala ona na klonowanie ludzkich zarodków.
Zwolennicy ustawy, która znosi większość ograniczeń w tym zakresie nałożonych przez Busha w sierpniu 2001 r., zapowiedzieli, że doprowadzą do przegłosowania ustawy w Senacie, gdzie ma ona rownież duże szanse na zatwierdzenie
Izba zatwierdziła także, tym razem przygniatającą większością 431 głosów przeciwko jednemu, znacznie mniej kontrowersyjną ustawę, która pozwala na rozszerzenie badań nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z krwi pępowinowej
Decyzje podjęte przez Busha w 2001 r. zezwalają na federalne finansowanie tylko ograniczonych badań nad już istniejącymi liniami komórek macierzystych z embrionów, ale zabraniają przydzielania funduszy na badania nad nowymi liniami komórek.
Obecnie prezydent zapowiedział z wielkim naciskiem zawetowanie nowej ustawy, w przypadku, gdyby jej projekt uzyskał także poparcie Senatu. Podkreślił, że bedzie to pierwsze weto w okresie jego kadencji i wezwał do poszukiwania alternatywnych sposobów badań nad komórkami macierzystymi.
Embriony ludzkie to życie i wielki dar i nie mogą być wykorzystywane jako materiał surowcowy - powiedział prezydent na spotkaniu z członkami jednej z organizacji chrześcijańskich w Waszyngtonie.
Badania nad komórkami macierzystymi rokują nadzieje na opracowanie leków na takie choroby jak rak, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca i inne ciężkie schorzenia polegające na niszczeniu zdrowych tkanek, których dotąd nie udawało się odtwarzać, a które w przyszłości będzie można być może odbudowywać na ich bazie.