PolskaWięcej nauczy się z Sokratesem

Więcej nauczy się z Sokratesem

520 szkół z całej Polski bierze w tym roku
udział w programie Comenius, będącym częścią unijnego programu
edukacyjnego Socrates. W przyszłym roku będzie mogło uczestniczyć
w nim więcej szkół, gdyż Polska otrzyma więcej środków z UE na
realizację programu.

14.11.2003 | aktual.: 14.11.2003 15:33

"Prace nad budżetem programu Socrates nie zostały jeszcze zakończone, ale już teraz wiadomo z wstępnych propozycji, że w przyszłym roku otrzymamy co najmniej dwa razy tyle środków, niż mieliśmy dotychczas" - powiedział dyrektor Polskiej Agencji Narodowego Programu Socrates Witold Sienkiewicz na konferencji prasowej w Warszawie, towarzyszącej centralnej uroczystości obchodów Tygodnia Comeniusa w Polsce.

Do tego roku polski udział w programie Socrates dofinansowany był z funduszu PHARE w wysokości 60% (dofinansowanie wynosiło 13 mln euro, z tego 3 mln euro przeznaczone były na Comeniusa). Od przyszłego roku Polska jako pełnoprawny członek UE nie musi mieć finansowego wkładu własnego do programu.

Socrates to duży, rozbudowany program UE, którego celem jest podnoszenie jakości kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez współpracę międzynarodową. Został ustanowiony przez Komisję Europejską w 1995 r. początkowo na 5 lat, następnie przedłużony o kolejnych 7 lat. Uczestniczy w nim 30 krajów: wszystkie UE, kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego - EFTA oraz państwa kandydujące do Unii. Polska uczestniczy w programie od 1998 r.

Tydzień Comeniusa obchodzony jest co dwa lata. Polega on przede wszystkim na jak najszerszej prezentacji programu Comenius oraz projektów zrealizowanych przez szkoły w ramach tego programu. W tym roku podczas polskich centralnych uroczystości 10 szkół biorących udział w programie zaprezentowało swoje osiągnięcia w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu.

"Teraz, gdy wchodzimy do Zjednoczonej Europy, ważne jest abyśmy znali naszych rówieśników z innych krajów Unii. Dzięki uczestnictwu w programie pozbyliśmy się lęku towarzyszącego pierwszym kontaktom z nimi. Poznaliśmy bliżej ich styl życia, kulturę, poglądy" - powiedziała Agnieszka Siudak, tegoroczna absolwentka Gimnazjum nr 2 w Złotoryi (woj. dolnośląskie).

W ramach projektu "Zdrowy styl życia", realizowanego w ramach programu Comenius, uczniowie złotoryjskiego gimnazjum współpracowali ze swoimi rówieśnikami z Portugalii, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

"W programie może uczestniczyć każda szkoła. Musi tylko znaleźć partnerów, mieć pomysł, wspólnie go opracować w formie projektu, a następnie zrealizować" - powiedział polski koordynator programu Comenius Tadeusz Wojciechowski.

Szkoły, które chcą się włączyć do programu w przyszłym roku, muszą złożyć aplikację w Polskiej Agencji Narodowej Programu Socrates do 1 marca 2003 r.

Projekty powinny być realizowane wspólnie z trzema szkołami z co najmniej trzech krajów, w tym jedną szkołą z kraju UE. Projekt realizowany ma być przez minimum rok, a maksimum przez 3 lata. Efektem każdego projektu powinien być konkretny produkt - wydawnictwo, film, CD.

Tematyka przedsięwzięcia powinna służyć wzmocnieniu europejskiego wymiaru edukacji szkolnej, w szczególności zwalczaniu rasizmu i ksenofobii, promowaniu nauki języków obcych i równości szans kobiet i mężczyzn.

Dotychczas w Polsce w programie Comenius uczestniczyło ok. 30 tys. uczniów z ok. 2,5 tys. szkół.

Szczegółowe informacje na temat programu Socrates i Socrates/Comenius oraz o szkołach poszukujących partnerów do realizacji programów można uzyskać w internecie na stronach: http://www.socrates.org.pl
http://europa.eu.int/comm/education/socrates.html
http://partbase.eupro.se

W Polsce obok programu Socrates realizowane są jeszcze dwa inne unijne programy edukacyjne: Leonardo da Vinci i Młodzież.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)