Trwa ładowanie...
d3s2a5i

"Widzę Polskę jako państwo bezpieczne i budzące szacunek". Andrzej Duda ma plan

Andrzej Duda zdradził, jak widzi miejsce Polski w globalnym układzie sił za 10 lat. Według prezydenta, nasze państwo będzie "bezpieczne i budzące szacunek". Jak do tego dojść? Duda przestrzega, że "porzucenie wartości chrześcijańskich nie może prowadzić do niczego dobrego". To nie koniec.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda
Andrzej Duda (PAP)
d3s2a5i

Wywiad z prezydentem opublikowany został w niezależnym dodatku tematycznym Mediaplanet, dystrybuowanym wraz z "Rzeczpospolitą".

Według Andrzeja Dudy, "aby osiągnąć sukces jako państwo, Polacy muszą wspólnie, odrzucając podziały polityczne, zdefiniować swoje cele, a następnie konsekwentnie do nich dążyć". - Do tego potrzebna jest zgoda narodowa i solidarność. Jeśli to nam się powiedzie, to jestem przekonany, że osiągniemy sukces. Jesteśmy wszak narodem pracowitym i na tle innych relatywnie dobrze wykształconym - podkreślił.

Na pytanie "jakie wartości ideologiczne i społeczne Polska może i powinna zaoferować pogrążonej w chaosie ideowym Europie" Duda odpowiedział, że "niestety, obserwujemy w Europie Zachodniej odejście od zasad i korzeni, na których powstała i kształtowała się cywilizacja europejska".

d3s2a5i

- Mam na myśli przede wszystkim porzucenie wartości chrześcijańskich. To nie może prowadzić do niczego dobrego. Wierzę, że to właśnie Polacy - wielomilionowy naród, za którym stoi 1000 lat tradycji chrześcijańskiej, który oparł się ateistycznemu komunizmowi, przechowując swą wiarę i zrośnięte z nią dziedzictwo - powinni nieść Europie jasne przesłanie powrotu do uniwersalnych chrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji - powiedział prezydent.

Ocenił, że jest kilka wyzwań, którym Polska będzie musiała stawić czoła w najbliższym czasie. Jedno z nich związane jest z demografią, a "priorytetem jest zahamowanie spadku liczby ludności i poprawa dzietności Polaków". - Rozwiązanie tego problemu będzie miało decydujący wpływ na rozwój gospodarczy kraju - powiedział Duda.

"Wielu zagranicznych gości chwaliło nas"

Jak podkreślił, "problemem jest też obniżenie w ostatnich latach bezpieczeństwa Polski w kontekście międzynarodowym". Według prezydenta "należy więc nie ustawać w wysiłkach na rzecz zwiększania polskiego potencjału obronnego".

d3s2a5i

Prezydent powiedział, że "jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych wielokrotnie spotykał się ze słowami uznania dotyczącymi profesjonalizmu i wyszkolenia polskich żołnierzy".

- Wielu zagranicznych gości chwaliło nas za dobre przygotowanie i organizację zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Osoby, które znają Polskę i często ją odwiedzały w ostatnich latach, zwracają uwagę na duży postęp w rozwoju infrastruktury czy bezpieczeństwa, ale także powszechną u młodego pokolenia znajomość języka angielskiego. Docenia się także tradycyjną polską otwartość i gościnność, a także dynamikę, czy wręcz przebojowość Polaków, ich pracowitość, a zarazem dumę z własnej historii i przywiązanie do tradycji - powiedział prezydent.

Pytany o cechy narodowe Polaków, które uważa "za największy społeczny skarb", prezydent odpowiedział: - Polacy to naród pracowity, przedsiębiorczy i jak uczy nas historia wytrwały w dążeniu do swoich celów i dumny z historii przodków. W Polakach drzemie ogromny potencjał, który jeśli zostanie dobrze spożytkowany, przyniesie nadzwyczajne efekty.

Źródło: PAP, WP

Przeczytaj również: WP ujawnia kolejny skandal w BOR - kulisy ochrony podczas szczytu NATO

d3s2a5i

Podziel się opinią

Share

d3s2a5i

d3s2a5i
Więcej tematów