PolskaWidmo potopu wisi nad Nowosądeckiem

Widmo potopu wisi nad Nowosądeckiem

Gminy takie jak Łącko, Ochotnica,
Podegrodzie i Stary Sącz zagrożone są wielką wodą.
Niebezpieczeństwo ma swoje źródło w miejscowości Zarzecze.
Ostatnio mieszkańcy i geolodzy zauważyli, że ziemia tam drgnęła.
Fragment zalesionej góry o powierzchni około jednego hektara
zaczął zjeżdżać w kierunku płynącego poniżej Dunajca - czytamy w
"Polsce Gazecie Krakowskiej".

29.03.2008 | aktual.: 29.03.2008 04:45

Jeśli wielkie masy ziemi oderwane od zbocza wpadną do rzeki, to powstać może tama, która błyskawicznie spiętrzy wody Dunajca. Zalane mogą zostać Zabrzeż, Kamienica, Tylmanowa, a także Ochotnica. Potem, kiedy - według tego katastroficznego scenariusza - woda przerwie tę ziemną tamę, fala może runąć z kolei na przykład na Łącko, Maszkowice, Gołkowice i Naszacowice.

Wójt Łącka wysłał już robotników do wykonania przekopów, które umożliwią odpływ wody. To jednak półśrodki, które nie muszą okazać się skuteczne. Konieczne są specjalistyczne badania geologiczne i opracowanie metod, które pozwolą na stabilizację gruntu. W Małopolsce istnieje wiele miejsc zagrożonych osuwiskami. Na części z nich stoją niestety domy.

W ostatnich dziesięciu latach doszło do wielu groźnych osunięć ziemi na zboczach gór. Po wielkiej powodzi ruchy osuwiskowe zauważono m.in. w Gródku nad Dunajcem, Łącku, Podegrodziu, Laskowej i Łososinie Dolnej. Zagrożonych zostało kilkaset budynków. Ulewy w 2001 roku sprawiły, że ruszyła ziemia na terenach m.in. Beskidu Makowskiego, Wyspowego, Sądeckiego.

Najgroźniejsze osuwisko powstało 27 lipca w Lachowicach koło Suchej Beskidzkiej. Ziemia schodziła tylko przez kwadrans, ale skutki były katastrofalne. 14 rodzin straciło domy, zniszczeniu uległa droga. Katastrofalne opady w wakacje 2002 r., to kolejne osuwiska. Największe szkody (około 12 mln zł) powstały na terenie Muszyny. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad sto budynków mieszkalnych. Duże straty zanotowano w Tyliczu, Łącku, Kamienicy i Krynicy Zdroju.

Powstawanie osuwisk jest związane z warunkami klimatycznymi (na przykład długotrwałymi, ulewnymi opadami deszczu, nagłymi roztopami) oraz z procesami podcinania stoków (przez wodę), trzęsieniami ziemi, a także działalnością gospodarczą człowieka. Często ta działalność bywa nieprzemyślana - jak wtedy kiedy zamiast lekkich, drewnianych domów, na zboczach gór powstają masywne, ciężkie budynki z cegieł, cementu i żelaza. Wystarczy paręnaście dni ulewy, by domy zjechały z góry... (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)