PolskaWidlstein otrzymał nagrodę Pruszyńskich

Widlstein otrzymał nagrodę Pruszyńskich

Publicysta tygodnika "Wprost" Bronisław
Wildstein otrzymał tegoroczną nagrodę Wieczystej Fundacji im.
Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich. Wyróżnienie, które przyznano
już po raz 15., wręczono w Warszawie.

Widlstein otrzymał nagrodę Pruszyńskich
Źródło zdjęć: © PAP

Nagroda jest przyznawana co roku dziennikarzom, którzy "poszukują prawdy, tępią absurdy i krzywdy, wykazują dociekliwość i odwagę".

Bronisław Wildstein poszukuje prawdy, nie idzie na kompromisy - powiedział członek jury, Jerzy Pruszyński. Dodał, że publicystę cechuje także "polityczna wyobraźnia". Przypomniał słowa jednego z patronów nagrody, nieżyjącego już pisarza i publicysty Ksawerego Pruszyńskiego (1907-50), który mówił, że "tam, gdzie kończy się wolność słowa, zaczyna się droga do upadku". Publicysta pisał o "terroryźmie myśli", narzucanym przez "kliki, koterie i mafie".

Bronisław Widlstein powiedział, że te słowa są nadal aktualne. Zdaniem publicysty "Wprost", istnieje "zamknięty świat salonu", który tworzy miary i uważa się za autorytety. Wildstein dodał, że z biegiem czasu to środowisko budzi coraz większe wątpliwości.

Miejmy nadzieję, że my dziennikarze, ludzie pióra, z czasem będziemy w stanie dać sobie radę ze zmorą współczesnej cenzury, która nazywa się "poprawność polityczna", a która jest zespołem zamkniętych konwencji, ograniczających myślenie i nakazujących nam widzieć świat tak, jak założyły to elity, wedle bardzo określonych ideologii - mówił laureat.

Jak dodał, poprawność polityczna "jest pewnym ideologicznym pomysłem i nie ma za sobą mądrości kultury i mądrości wieków, jaką mają za sobą tradycyjne konwenanse".

W styczniu Bronisław Wildstein (ówczesny publicysta "Rzeczpospolitej") udostępnił dziennikarzom pochodzącą z czytelni Instytutu Pamięci Narodowej jawną listę katalogową ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb specjalnych PRL oraz osób wytypowanych do współpracy (na liście były też osoby mogące być dziś pokrzywdzonymi w myśl ustawy o IPN).

Fundacja im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich działa od 1989 r. Od 15 lat co roku przyznaje nagrody dziennikarzom, którzy "w swej twórczości szukają prawdy, wykazują mądrość i wyobraźnię polityczną, odwagę, uczciwość i dociekliwość spojrzenia".

W poprzednich latach wyróżnienia otrzymali m.in. Elżbieta Jaworowicz, Krzysztof Teodor Toeplitz, ks. Józef Tischner, Adam Michnik, Jacek Żakowski, Krzysztof Skowroński, Monika Olejnik, Kamil Durczok.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)