Trwa ładowanie...
dzxabqa
pogoda

Wichury nad Polską. Dwie osoby ranne, zniszczone budynki i zerwane linie energetyczne

Potężna wichura przeszła nad dwiema miejscowościami Wielkopolski: Henrykowem i Olszewem. Wiatr wyrządził znaczne szkody także w Małopolsce, w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku. W Sokołowie dwie osoby zostały ranne. W całym kraju uszkodzonych zostało kilkadziesiąt budynków. Zerwane zostały linie energetyczne, przewróciło się wiele drzew, które pouszkadzały samochody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej przez miejscowość Olszewo
Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej przez miejscowość Olszewo (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
dzxabqa

Do Henrykowa i Olszewa przyjechało kilkanaście jednostek straży pożarnej. Młodszy brygadier Radosław Pietrzyński opowiadał, że mieszkańcy mówili wręcz o przejściu trąby powietrznej, która zerwała lub uszkodziła kilkanaście dachów.

- Sytuacja jest trudna - przyznał sołtys Leszek Grynia z sołectwa Olszewo, obejmującego obie wsie. Niemal każdy dom na linii przejścia tornada ma po części zerwany dach. Dwa budynki zostały natomiast niemal całkowicie zrównane z ziemią.

Straty w innych województwach

dzxabqa

Rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w miejscowości Sokołowo na Dolnym Śląsku drzewo przewróciło się na jadący samochód dostawczy, raniąc dwie osoby.

Duże zniszczenia odnotowano także w Lubuskiem - podaje TVN24. Najbardziej ucierpiała miejscowość Hetmanice, gdzie wiatr zerwał dach z sześciu budynków mieszkalnych.

Sytuację monitoruje Centrum zarządzania Kryzysowego.

Meteorolodzy ostrzegają: w nocy i jutro porywy wiatru m.in. w Wielkopolsce mogą osiągać nawet 100 kilometrów na godzinę.

dzxabqa

Niklas szaleje nad Niemcami. Są ofiary śmiertelne

tymczasem szalejący nad Niemcami huragan Niklas spowodował już śmierć trzech osób. Wichury sparaliżowały komunikację kolejową i ruch na drogach w wielu częściach kraju. Prędkość wiatru przekraczała w porywach 190 kilometrów na godzinę.

W Nadrenii-Palatynacie na zachodzie Niemiec zginęło dwóch mężczyzn w służbowym samochodzie, na który spadł potężny świerk. Na terenie Saksonii-Anhaltu powalony mur przygniótł jedną osobę.

W Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii zawieszony został ruch pociągów regionalnych. Nieregularnie kursowały też pociągi dalekobieżne. W Bawarii odwołano wszystkie połączenia dalekobieżne. Przewracane przez wiatr drzewa blokowały tory. Dworzec kolejowy w stolicy Bawarii Monachium został zamknięty z powodu uszkodzenia dachu.

dzxabqa

Wiatr uszkodził wiele domów, zerwał trakcje wysokiego napięcia. W największym niemieckim porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem z powodu wichury odwołano 170 lotów. Na terenie całego kraju kilka osób odniosło obrażenia.

Niemiecki Instytut Meteorologiczny DWD ostrzegał wcześniej, że Niklas może stać się jednym z najbardziej niebezpiecznych frontów burzowych ostatnich lat. Synoptycy spodziewają się, że w nocy z wtorku na środę huragan przesunie się na północny wschód.

Agencja APA podała, że w Mauthausen w Austrii zmarł w wyniku obrażeń głowy mężczyzna, który spadł z drabiny, gdy podczas burzy próbował zabezpieczyć zadaszenie tarasu.

Zobacz też: Niklas nad Polską. Ostrzeżenia

dzxabqa

Podziel się opinią

Share
dzxabqa
dzxabqa
Więcej tematów