Trwa ładowanie...
d4ioe5h
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wiceszef PKW: możliwe użycie części systemu informatycznego w wyborach

Możliwe, że podczas majowych wyborów prezydenckich będą wykorzystane elementy systemu informatycznego tworzonego przez Krajowe Biuro Wyborcze - poinformował wiceszef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wiesław Kozielewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceszef PKW: możliwe użycie części systemu informatycznego w wyborach
(WP.PL)
d4ioe5h

Pod koniec marca szef PKW Wojciech Hermeliński i szef KBW Beata Tokaj mówili, że system nie będzie użyty podczas majowych wyborów prezydenckich. Taką decyzję podjęto po kontroli NIK w KBW, która rekomendowała przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2015 roku bez wsparcia informatycznego.

- PKW po zapoznaniu się z wynikami testu systemu opracowywanego przez Krajowe Biuro Wyborcze podjęła uchwałę o możliwości dopuszczenia w wyborach prezydenckich pewnych elementów tworzonego systemu - powiedział Kozielewicz dziennikarzom po posiedzeniu PKW. Dodał, że system mógłby zostać wykorzystany do podawania frekwencji w dniu głosowania i prawdopodobnie do tworzenia wydruków protokołów, sprawdzania ich poprawności arytmetycznej.

System informatyczny tworzony przez KBW według Biura dobrze przeszedł tzw. test funkcjonalny, ma przejeść jeszcze m.in. test obciążeniowy.

d4ioe5h

Kozielewicz powiedział, że PKW zapoznała się z raportem przygotowanym przez zespół ekspertów dotyczącym systemu informatycznego przygotowanego przez firmę Nabino. - Z raportu nie wynika o wiele więcej, co mogliśmy intuicyjnie przypuszczać - dodał. Jego zdaniem "byłoby cudem", gdyby stworzony w ciągu dwóch miesięcy system zadziałał.

System ten podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych zawiódł, w związku z czym opóźniło się podanie wyników wyborów, a niemal cały skład PKW podał się do dymisji.

Raport w ciągu najbliższych dni ma być upubliczniony. Kozielewicz zaznaczył jednak, że ewentualne dochodzenie odszkodowania od firmy Nabino zależy od decyzji Krajowego Biura Wyborczego.

Kozielewicz poinformował, że w piątek PKW zwróciła się do delegatur KBW, aby do środy przygotowały informację nt. przygotowania spisów wyborców na ich terenie.

d4ioe5h

Wątpliwości dotyczące przygotowywania spisów wyborców z wykorzystaniem aplikacji "Źródło" zgłaszały do PKW samorządy. W poniedziałek mija termin, do kiedy gminy powinny sporządzić spisy wyborców.

1 marca MSW połączyło w jeden system (tzw. System Rejestrów Państwowych) najważniejsze polskie rejestry, takie jak PESEL i ewidencja dowodów osobistych.

Kozielewicz powiedział, że na podstawie "Źródła" tworzony jest rejestr wyborców. Spis wyborców sporządzany jest dla przeprowadzenia konkretnych wyborów na podstawie stałego, prowadzonego przez gminę rejestru wyborców, który zawiera osoby stale zamieszkałe na obszarze danej gminy, mające prawo wybierania.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja.

d4ioe5h

Podziel się opinią

Share

d4ioe5h

d4ioe5h
Więcej tematów